Netflix-tilbud er svindel

ADVARSEL: Få Netflix for under to kroner per måned. Sådan lyder et misvisende tilbud, der kan koste dyrt.

NetflixDer findes utallige former for svindel – alt lige fra mails, sms’er og lignende og nu står et dansk firma ved navn WeNeverLoseIt.com bag et nyt tvivlsomt tilbud om et billigt abonnement til streamingtjenesten Netflix.

 – Falsk Netflix-mail i omløb – vær opmærksom

Netflix for under to kroner per måned, ja det lyder fristende for de fleste.

 – Netflix film og serier sendes fra Danmark

Så når WeNeverLoseIt lokker med ”For bare 5 kr. kan man få tre måneders Netflix”, ja så er det nemt at blive lokket, men det risikerer at blive et dyrt bekendtskab.

Tegner du et abonnement gennem dem, så tilmeldes du nemlig automatisk til WeNeverLoseIt’s cloudlager-tjeneste efter 7 dages prøvetid. Ifølge BT.dk, så er flere forbrugere faldet i fælden og har ikke fået den lovede tjeneste, men blevet tilmeldt cloudlager-tjenesten med et løbende abonnement og fået trukket 399 kroner fra deres konto.

 – Danskerne får adgang til ALT indhold på Netflix

Den danske Netflix-afdeling oplyser til BT, at deres sikkerhedsafdeling er ved at kigge på sagen, samt at inden for de seneste to uger så har 60 procent af deres opkald omhandlet det svindlende firma.

Der er omkring 700.000 danskere, der har et abonnement hos streamingtjenesten Netflix, som koster 79, 89 eller 119 kroner om måneden afhængig af hvilken type abonnement man tegner.

Mere til historien

Bag WeNeverLoseIt har også været bag firmaet Orvillemedia, som tidligere har været i kløerne på Forbrugerombudsmanden.

Læs også:
3: 30.000 kunder blev lokket af Netflix

HBO Max-topchef varsler prisstigninger

Det bliver dyrere at have abonnement på HBO Max i fremtiden.

(mere…)
Lossless-lyd på Spotify: Endelig efter MANGE års løfter

Det efterhånden enige løfte om lossless-lydkvalitet på Spotify, begynder funktionen nu at rulle ud.

(mere…)
YouTube slår ned på ‘fusk’ med familiedeling

Hvis du har YouTube Premium som et familieabonnement og deler det uden for husstanden, så kan du måske få problemer.

(mere…)
Nordisk Film-indhold flyttes til Disney+

KORT NYT: Disney+ får snart adgang til danske, finske, norske og svenske film via Nordisk Film.

(mere…)
Netflix-filmen ‘KPop Demon Hunters’ er nu den mest sete nogensinde

Den animerede musical KPop Demon Hunters har overhalet Red Notice og er nu blevet den mest sete film i streamingtjenestens historie. 

(mere…)
Spotify lancerer chatfunktion

Spotify er klar med en ny beskedfunktion, som kommer på udvalgte markeder i denne uge.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram