Apple klar med Carpool Karaoke i august

Apple oplyser nu, at deres kommende TV-serie, Carpool Karaoke, får premiere den 8. august på Apple Music.

James Corden (Foto: Apple)

James Corden (Foto: Apple)

Du har måske hørt om, at Apple var på vej med tv-serien Carpool Karaoke. Hvis ja, så er ventetiden snart ovre. Apple oplyser i en pressemeddelelse, at serien får premiere den 8. august på Apple Music.

 – Se eller gense iPhone 7 og Apple Watch Series 2 event

Talkshowværten James Corden var sidste år et kæmpe hit på blandt andet YouTube med Carpool Karaoke. Kort sagt går det ud på, at James Corden kører rundt i en bil med en kendt sanger. De sidder så og hygge-snakker og synger. James Corden er også kendt fra programmet ”The Late Late Show”, og Carpool Karaoke er en del af dette.

Apple gjorde desuden brug af Carpool Karaoke og James Corden, da de offentliggjorde iPhone 7 og iPhone 7 Plus.

John Legend og Alicia Keys i Carpool Karaoke (Foto: Apple)

John Legend og Alicia Keys i Carpool Karaoke (Foto: Apple)

Der skulle eftersigende være ændret lidt på formatet i Apples version af Carpool Karaoke. Og værten vil altså heller ikke være James Corden, men i stedet vil det være forskelligt fra episode til episode. Hvis alt går vel er det planen, at der er to kendte sangere (eller bands), som altså kører en tur med hinanden.

Der er på nuværende tidspunkt produceret 16 episoder, som hver varer en halv time. Blandt de medvirkende er James Corden, Will Smith, Alicia Keys, Ariana Grande, Miley Cyrus og familie, Shakira, Jada Pinkett Smith, Queen Latifah, John Legend og mange flere.

Carpool Karaoke kommer på Apple Music hver tirsdag – og bliver altså tilgængelige for de mange abonnenter rundt i verden.

Carpool Karaoke fortsætter også i The Late Late Show med James Corden, i den form det har i dag, som sendes alle hverdage på CBS Television Network.

Mere til historien

Foruden Carpool Karaoke, så er Apple også klar med TV-serien ”Planet of the app”, som er en konkurrence for app-udviklere.

Meta blokerer for Apple

Apple Intelligence er blevet blokeret på Facebook, Instagram, Threads og WhatsApp.

(mere…)
Apple er klar med iOS 18.4.1

KORT NYT: Apple har udsendt en mindre opdatering i form af iOS 18.4.1, der retter en træls fejl med CarPlay.

(mere…)
iPhone Fold vil bruge Samsung-skærme

RYGTE: Når Apples kommende foldbare iPhone udkommer, ventes det at blive med en skærm fra Samsung Display.

(mere…)
Stor iPhone-prisstigning er måske aflyst

Det tyder på, at Apples strategi måske virker mod Donald Trump, som åbner for Apple-toldundtagelse.

(mere…)
Analytiker: Foldbar iPad er på vej tidligere end forventet

Apple har angiveligt rykket lanceringen af deres kommende foldbare iPad frem.

(mere…)
Apples smart-home kommer måske slet ikke i år

RYGTE: Den rygtede smart-home-hub kommer måske slet ikke i år.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram