100.000 betalingskort spærres måske – sådan skal du forholde dig

Sådan skal du gøre hvis dit Visa/Dankort eller Mastercard er svindelmistænkt.

Betalingskort (Foto: Bruno Glätsch)

100.000 danskudstedte betalingskort er mistænkt for at kunne blive misbrugt (Foto: Bruno Glätsch)

Bankerne i Danmark bør præventivt spærre 100.000 betalingskort, da der er mistanke om potentielt misbrug, lyder det fra Nets, der mistænker at kortene kan misbruges af svindlere.

Over de seneste uger har der været konstateret et stigende misbrug af danskudstedte betalingskort i danske og internationale internetbutikker. En udenlandsk netbutik er kilden til svindlen, og årsagen til at en stor mængde kortoplysninger er kommet i hænderne på IT-kriminelle.

Mange typer af betalingskort er ramt. Listen tæller blandt andet Visa, Mastercard og Visa/Dankort, oplyser Net til MereMobil.dk.

Nordea dropper Swipp og overgår til MobilePay

Det skal du gøre med dit kort

Overordnet set skal du forholde dig i ro. Hvis du har et af de 100.000 potentielt ramte kort, skal du indtil videre ikke foretage dig noget.

Bankerne har forskellige procedurer i sådanne situationer. Ifølge Nets vil man blive kontaktet af banken hvis kortet er i farezonen og skal udskiftes. Enkelte vil opleve at kortet blot ikke fungerer mere, og her skal man naturligvis selv rette henvendelse til banken, der har udstedt kortet.

Hvis kortet lukkes eller udskiftes skal du være opmærksom på de steder, hvor kortet benyttes til kontinuerlige betalinger. Det kan være løbende betaling af dit abonnement hos teleselskabet, ved brug af Brobizz og naturligvis i MobilePay.

Dine kundekort skal ind i MobilePay

Mere til historien

For en måned siden blev bankerne anbefalet af Nets, at udskifte 15.000 danskudstedte kort. Den nye mistanke har relation til denne sag.

Gmail-brugere advares

Du skal virkelig være opmærksom, hvis ikke du skal falde i.

(mere…)
Vil have adgang til krypterede brugerdata hos Apple

Storbritannien ønsker adgang til Apple-brugeres krypterede oplysninger – minder om FBI-sagen

(mere…)
Snydt så vandet driver men de store banker klapper i

Landets største banker er blevet godt og grundigt snydt af svindlere.

(mere…)
Undgå at blive snydt på Valentinsdag

TIP: Læs her hvordan du undgår at blive snydt af svindlere.

(mere…)
Chrome-browseren ændrer automatisk dine dårlige adgangskoder

Google tester AI-funktion til automatisk skift af kompromitterede adgangskoder i deres Chrome-browser.

(mere…)
Telekunder slap for over 82 mio. svindelforsøg

Aktiv blokering af forsøg på svindel har fungeret mere end 82 millioner gange.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram