Facebook: Derfor havde vi nedbrud
Kort nyt: Facebook er nu ude med forklaringen på, hvorfor de tidligere på ugen var nede.
Mandag aften (dansk tid) var der en masse frustrede brugere af Facebook, som ikke kunne få deres nysgerrighed styret på det sociale netværk. Siden var enten nede eller også var den meget svær at tilgå grundet lange svartider.
Nedbruddet, som varede i omkring tre kvarter, var det tredje på få uger. Og nu er en talsmand fra Facebook altså ude med en forklaring på, hvad der skete i mandags.
Og forklaringen lyder, ifølge flere medier, at der var tale om et konfigurationsproblem, skriver Ekstra Bladet.
-“Vi undskylder til de, som har været generet,” siger talsmanden.
Mere til historien
Foruden Facebook havde Instagram også problemer med forbindelsen. For kort tid siden så vi også at Skype var nede i en periode.
GUIDE: Vi har samlet et overblik over, hvad alternativerne er til Facebook og X.
(mere…)Det er nu bekræftet, at Reddit arbejder på en betalingsmur.
(mere…)Dansk politi gør klar til at forlade Elon Musks platform X, og følger dermed efter en række medier.
(mere…)Forældrekontrol harmonerer ikke med synet på børneopdragelse, men børn efterlades derfor alene.
(mere…)Svære tegn på afhængighed af sociale medier, som Instagram, TikTok og YouTube, præger mange børn og unge.
(mere…)KORT NYT: Flere store sociale medier har underskrevet et EU-løfte om at bekæmpe 'hate speech' på deres platforme.
(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Login
Login for at kommentere
0 Kommentarer
Ældste