“Aldrig Audi igen”: Danske Audi-ejere i chok over værkstedsregninger

Soltag, dørlåse og motorfejl. Listen over defekter vokser. Nu samler 900 danskere sig i protest. En Audi-ejer måtte af med 138.000 kroner for én reparation.

Sølvgrå Audi e-tron 55 elbil parkeret på en grusvej i et åbent landskab.
Audi e-tron kom på markedet i 2018. Ejere af elbilen Audi e-tron 55 oplever dyre tekniske fejl. En ny dansk gruppe samler nu klager over de voldsomme værkstedsregninger (Foto: Audi AG/PR)

Kølervæske der er trængt ind til elektriske komponenter, defekter i store komponenter og store uforudsete regninger efter reparationer af blandt andet sidespejle, soltag, dørlåse og motorproblemer.

Der er tilsyneladende store problemer med Audi e-tron 55.

Det viser de indberetninger ejere af ovennævnte den nærmest ikoniske Audi-model som er tikket ind hos e‑tron Claim Initiative.

E-Tron Claim Initiative er en dansk gruppe, som har været aktiv siden begyndelsen af november. Gruppen er på vej beklagelser fra 900 medlemmer og har til formål at undersøge, hvor omfattende problemer der er med Audi E-Tron 55.

Indtil videre har 80 procent af de medlemmer, som har meldt ind problemer med bilen. Det fortæller en af stifterne til initiativet, Charlie Nielsen, til Ekstra Bladet.

– “Vi er endnu ikke færdige med at indsamle data, fordi vi gerne vil have så fyldestgørende et billede som overhovedet muligt. Vi nærmer os målet og er tæt på at have tal fra omkring 16 procent af bilerne i Danmark,” siger Charlie Nielsen til avisen.

Vanvittige priser på reparationer

Ekstra Bladet kan berette om hunde dyre reparationer på en Audi e-tron 55, som blev købt brugt for fire år siden til lidt over 700.000 kroner.

Den seneste reparation vil løbe op i på 138.000 kroner. En anden e-tron 55-ejer har efter et år betalt 70.000 kroner for reparationer.

– “De her biler er maksimalt seks år gamle, og det virker helt vildt, at hr. og fru Danmark skal låne penge i banken for at kunne betale en mekanikerregning på mere end 100.000 kroner,” siger Charlie Nielsen til Ekstra Bladet.

Han mener, at E-Tron Claim Initiative er tæt på at have en dataindsamling, som er brugbar, men at gruppen skal finde ud af, hvad dataene kan bruges til.

– “I første omgang skal vi derfor have analyseret på den data, vi har indsamlet, og så håber vi, at det kan få sat gang i en god dialog,” siger Charlie Nielsen.

Håbet er, at det indsamlede data – også fra bilejere, som ikke oplever fejl kan melde ind, for at få et retvisende billede af udbredelsen af problemerne – og dermed kan skabe en dialog med de danske bilimportører.

I Danmark er der registreret omkring 5.600 E‑tron‑biler, så den her slags sager kan have stor betydning for mange. For hvis fejlene viser sig at være systematiske‑/fabrikationsfejl, kan det ikke få konsekvenser for både reparationer, men også gensalgsværdi for ejerne.

Sag mod Audi i USA

Der kører mindst én international sag mod Audi. Der er ifølge sitet classaction.org i USA rejst et gruppesøgsmål mod Audi og koncernen omkring e‑tron-påstande om batteri­fejl, der kan medføre strømsvigt eller endda brandfare.

Som svar på denne sag har Audi forsøgt at få sagen afvist med argumentet, at tilbagekaldelse har afdækket problemet, og at klagerne angiveligt mangler konkrete beviser.

Massive tilbagekaldelser er dog ikke unormalt i branchen netop nu – for nylig måtte Toyota eksempelvis tilbagekalde over 1 million biler grundet potentielle fejl.

Der er endnu ikke faldet en dom, indgået et forlig eller kommet en konkret juridisk bindende konklusion hverken internationalt eller i Danmark.

Charlie betalte selv kassen

Charlie Nielsen har selv fået en stor regning på sin egen Audi e-tron. Det fortæller han til Jyllands-Posten.

En mislyd fra motoren bagved kostede ham en tur på værkstedet og en regning på 45.000 kroner, som dog blev dækket af hans reparationsforsikring.

Men bagmotoren skulle også skiftes til en pris på 73.200 kroner – her dækkede forsikringen kun de første 60.000 kroner.

Han fortæller til Jyllands-Posten, at han efter tre måneder som ejer af en Audi “aldrig nogensinde skal have en Audi igen”.

GÅ IKKE GLIP AF FREMTIDEN ⚡️
Tech-verdenen bevæger sig hurtigt. Vi samler de vigtigste nyheder, så du altid er foran – leveret direkte i din indbakke 4 gange om ugen.

Hold mig opdateret (gratis)


Mere til historien

Mens der hos Audi-ejerne i gruppen e-tron Claim Initiative tages ladegreb, så har den danske Audi-importør, Semler Gruppen siden august både fejret 50-års jubilæum og rundet 100.000 biler på de danske veje. Samtidig blev prisen på Audi A6 e-tron sat ned med op til 125.000 kroner. Læs mere om det her

Ny Clever-funktion: Nu kan du oplade elbilen ved internetnedbrud

IT-nedbrud skal ikke længere stoppe din opladning. Clever opdaterer 15.700 ladestandere, så du kan lade, selvom netværket er nede.

(mere…)
Ny BYD batterigaranti: Gælder alle modeller – også din!

BYD giver nu 50.000 km ekstra garanti kvit og frit. Opgraderingen gælder ikke kun nye køb, men har tilbagevirkende kraft for alle biler på de danske veje.

(mere…)
Suveræn nummer 1: De mest solgte biler i november 2025

Der er ingen over eller ved siden af Skoda Elroq, der endnu en måned sælger over 1.000 biler. Se hele top 10-listen her, hvor Tesla gør comeback.

(mere…)
Zeekr runder milepæl: 500 biler på danske veje

Det er kun et halvt år siden, mærket lancerede i Danmark. Nu melder Zeekr om en flyvende start med en ny udlevering hver anden time.

(mere…)
Dårligt nyt fra Clever: Prisstigning rammer din pengepung

Har du en ældre elaftale? Så skal du snart betale mere. Clever ændrer vilkårene, og det kan betyde en lavere refusion, når du lader bilen op derhjemme.

(mere…)
MG MGS6 EV: Ny el-SUV med 530 km rækkevidde

MG er klar med en rummelig nyhed til de danske familier. Med stort bagagerum og kraftig motor udfordrer MGS6 EV de populære konkurrenter fra 2026.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram