Daniel Ek træder tilbage som CEO for Spotify

Grundlæggeren af Spotify træder ved årsskiftet tilbage, som CEO for Spotify og bliver i stedet bestyrelsesformand.

Spotify
Spotify får måske snart højere lydkvalitet (Kilde: Pixabay)

Daniel Ek, stifter og CEO af Spotify, træder tilbage fra sin rolle som administrerende direktør den 1. januar 2026. I stedet bliver Daniel Executive Chairman (arbejdende bestyrelsesformand) for at fokusere på virksomhedens langsigtede strategi og fremtidige “supervirksomheder.” Det skriver Engadget.com.

Spotify er klar med efterspurgt funktion til gratis-brugere 

Den daglige ledelse af Spotify vil fremover blive varetaget af to co-CEO’er: Gustav Söderström (tidligere Chief Product and Technology Officer) og Alex Norström (tidligere Chief Business Officer). Ifølge Daniel Ek formaliserer ændringen blot den måde, virksomheden allerede opererer på.

Ek, der grundlagde Spotify i 2006 og har styret dens vækst til næsten 700 millioner månedlige lyttere, vil i sin nye rolle fokusere på at skabe teknologidrevne virksomheder, der tackler store samfundsudfordringer. Et nyligt eksempel på hans øvrige interesser er en investeringsrunde på 700 millioner dollars i forsvars-tech-firmaet Helsing, som sælger AI-drevet software til militær beslutningstagning. Denne investering har dog mødt kritik og har fået flere kunstnere til at trække deres musik fra Spotify.

Lossless-lyd på Spotify: Endelig efter MANGE års løfter

I mellemtiden står Spotify over for udfordringer, da mere AI-genereret musik finder vej til platformen. Selvom virksomheden har strammet sine politikker for at dæmme op for svigagtig brug af AI, er fuldt AI-genereret musik stadig tilladt. I år har Spotify desuden endelig lanceret tabsfri streaming efter flere års ventetid.

Mere til historien

Spotify hævede priserne for nye abonnenter i august måned, mens prisen for eksisterende også steg – dog først lidt senere.

Disney+ hæver priserne i Danmark

Så stiger priserne på Disney+ for danske abonnenter. 

(mere…)
Prisen på Disney+ stiger igen

Disney+ hæves igen. Prisstigningen kan meget vel ramme de danske kunder.

(mere…)
Spotify er klar med efterspurgt funktion til gratis-brugere 

Spotify har opdateret gratisversionen, så brugerne nu får muligheden for at vælge præcis den sang, de vil høre. 

(mere…)
HBO Max-topchef varsler prisstigninger

Det bliver dyrere at have abonnement på HBO Max i fremtiden.

(mere…)
Lossless-lyd på Spotify: Endelig efter MANGE års løfter

Det efterhånden enige løfte om lossless-lydkvalitet på Spotify, begynder funktionen nu at rulle ud.

(mere…)
YouTube slår ned på ‘fusk’ med familiedeling

Hvis du har YouTube Premium som et familieabonnement og deler det uden for husstanden, så kan du måske få problemer.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram