Zeekr lander i Danmark til september

Det svensk-kinesiske bilmærke Zeekr er på vej til Danmark igen. Det sker ved AutoShow 2025.

Zeekr er klar til danskerne i efteråret (Foto: Zeekr)
Zeekr er klar til danskerne i efteråret (Foto: Zeekr)

Zeekr har tidligere forsøgt sig på det danske marked og rygterne har svirret om, at de var på vej tilbage. Og rygterne holder altså stik for det sker i september, hvor alle modeller for det danske marked vil blive afsløret.

OVERBLIK: Disse biler købte danskerne i juni 2025

Det sker til AutoShow 2025 i Odense, som foregår i dagene 6. og 7. september 2025. Det oplyses på AutoShow 2025’s hjemmeside.

Zeekr er et svensk-kinesisk bilmærke, hvor designcenteret er i Göteborg og ledes af den verdenskendte bildesigner Stefan Sielaff. Teknologien bag modellerne er udviklet i Zeekrs europæiske R&D-center.

Der er tale om tre forskellige modeller og der vil være mulighed for at prøvekøre bilerne til det store bilshow i Odense.

Zeekr er klar til danskerne i efteråret (Foto: Zeekr)
Zeekr er klar til danskerne i efteråret (Foto: Zeekr)

LÆS MERE: Xpeng overhaler Tesla som ny kundefavorit

Modellerne er Zeekr 001, Zeekr X og den helt nye Zeekr 7X, hvor Zeekr 7X sætter helt nye standarder for komfort, ladetid, teknologi og garanti i elbilsklassen.

LÆS MERE: Zeekr 7X: Elbil med oplade-rekord vender tilbage til Danmark

🔹 Her kan du se, om du kan spare penge på bilforsikringen. Svar med det samme. Ingen salgsopkald eller mails. Tjek selv her Annoncelink

Mere til historien

Zeekr har 10 års erfaring i Europa og er en del af Geely-koncernen, der også ejer Volvo, Polestar og Lotus.

Læs også:
Kia EV5: Elektrisk SUV skræddersyet til europæiske behov

Den billige BYD får topkarakter for sikkerhed 

BYD's billige elbil har fået topkarakter i sikkerhedstesten.

(mere…)
Clever planlægger 11 nye ladestationer – her skal de ligge

Clever er på vej med ikke mindre end 11 nye ladestationer, hvoraf en af dem bliver Danmarks største.

(mere…)
BYD sænker priserne med op til 60.000 kroner

BYD er klar med en kampagne, som løber resten af året. Du kan spare op til 60.000 kroner på nogle af modellerne.

(mere…)
Hyundai afslører Concept THREE

Hyundai har netop løftet sløret for Concept THREE på IAA Mobility 2025 i München, som er en kompakt elbil i Ioniq-familien.

(mere…)
Polestar 5 er præsenteret 

Polestar har løftet sløret for deres nye topmodel Polestar 5. Det bliver også den absolut dyreste model fra Polestar.

(mere…)
Volkswagen klar med ny elbil: ID.Cross

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram