iPhone 17 Pro kan blive dyrere og billigere

RYGTE: Den kommende iPhone 17 Pro får måske en højere pris, men til gengæld mere plads.

iPhone 16 Pro
Den næste iPhone 17 Pro bliver måske både billigere og dyrere. (Foto: MereMobil.dk)

Den kommende iPhone 17 Pro får måske en højere startpris, der ligger 50 dollars højere end iPhone 16 Pro. Til gengæld vil den få mindst 256 GB lagringsplads som standard, hvilket vil være det dobbelte af sidste års model.

Rygtet skulle stamme fra en Instant Digital på den kinesiske Weibo-tjeneste, skriver Macrumors.

Den nuværende iPhone 16 Pro koster 999 dollars for 128 GB, mens 256 GB-versionen koster 1.099 dollars.

Så hvis du normalt køber modellen med 128 GB, skal du altså have flere penge op af lommen, mens du omvendt kan spare penge, hvis du normalt køber 256 GB-versionen.

Hvis rygtet er sandt, er det ikke første gang, at Apple laver et lignende trick.

Inden lanceringen af iPhone 15-serien blev iPhone 15 Pro Max på en måde dyrere, hvis du købte basismodellen. Apple fjernede nemlig muligheden for 128 GB, men beholdt prisen på 256 GB-udgaven.

Årsagen til en eventuel prisstigning vil være højere komponentomkostninger og toldsatser, der er relateret til Kina.

Instant Digital har tidligere udgivet præcise oplysninger om Apple, hvilket selvfølgelig bestyrker troværdigheden.

En mærkværdig detalje, der taler imod oplysningerne, er, at Apple sjældent bruger skæve tal i deres prissætninger på iPhones. Hvis man tager et kig på deres amerikanske hjemmeside, bruger Apple stort set altid priser, der ender på 99, og ikke 49.

Et gæt vil være, at det er Apples måde at gøre det overskueligt på, men det taler alligevel imod en ny prissætning på 1.049 dollars.

Omregnet til danske kroner vil det i øvrigt betyde en vejledende pris på cirka 9.999 kroner efter afgifter og valutaomregninger.

LÆS MERE: CarPlay med iOS 26 får videoafspilning – men…

Mere til historien

Apple ventes at afholde deres iPhone-event d. 9. september i år. Det kan du læse mere om HER.

Batterierne i telefoner bliver større og større

RYGTE: Flere kommende telefoner står til at få store batterier. Der tegner sig en tendens.

(mere…)
AirPods Pro 3 ventes snart – her er det nye

Vi forventer snart at få nye AirPods Pro at se. Vi har samlet op på rygterne, så du kan læse, hvad du skal forvente.

(mere…)
7 ud af 10 iPhone-brugere vil skifte til iPhone 17

En ny undersøgelse viser, at 7 ud af 10 iPhone-brugere gerne vil opgradere til iPhone 17-serien.

(mere…)
OnePlus 15 dropper måske Hasselblad

RYGTE: Den kommende OnePlus 15 står til at få flere kameraforbedringer men uden samarbejdet med Hasselblad.

(mere…)
Farvel til det fysiske SIM? iPhone 17 kan blive eSIM-only i EU

RYGTE: Noget tyder på, at iPhone 17-serien kun vil have eSIM i flere lande, herunder EU-lande.

(mere…)
Apple Watch Ultra 3 bliver en stor opgradering

Apple Watch Ultra 3 har flere spændende rygter på sig. Måske bliver det en fin opgradering.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram