Samsung teaser Galaxy Z Fold Ultra

Samsung har frigivet en teaser for en kommende Galaxy Z Fold, men med “Ultra” i beskrivelsen.

Samsung Galaxy Z Fold Ultra (Foto: Samsung)
Samsung har udgivet en teaser for en kommende Ultra-foldbar. (Foto: Samsung)

I en kort video kan vi nu se en kommende Galaxy Z Fold, hvor beskrivelsen “Ultra” bruges. Videoen viser kun en skitse af den foldbare, men det er interessant, hvad det handler om.

Samsung kalder det selv for det næste kapitel af Ultra, og i deres blogindlæg nævner Samsung, at de har lyttet til brugerne, der efterspørger større skærme og bedre kameraer, og som ønsker en “Ultra-oplevelse”, der ikke blot er en opgradering af specifikationer.

Det er lidt tvetydigt, hvad vi kan forvente ud fra denne tekst, men noget tyder da på, at netop en større skærm kunne være et nøglepunkt for den omtalte Ultra-telefon.

Der har tidligere været rygter om, at Samsung ville annoncere en tri-fold-telefon, men da teaseren kun viser en almindelig fold-telefon, er det nok ikke det.

Et andet bud kan derfor være en Ultra-udgave af Galaxy Z Fold 7, til dem som vil have det ypperste. Her kommer spørgsmålet så: Hvad skal prisen være, eller vil Samsung sænke prisen på den almindelige model?

Selve idéen om en større model er ikke ny – faktisk findes der allerede en foldbar telefon fra Samsung med en større skærm og et tyndere design.

I Sydkorea og Kina kan du nemlig få en Samsung Galaxy Z Fold Special, som har ovennævnte ændringer og mere til. Desværre fås den bare ikke i Europa.

Vi ved endnu ikke, hvornår vi får den næste generation af foldbare telefoner at se fra Samsung, men sidste år skete det i juli måned. Holder Samsung fast i det, er der ikke længe til.

LÆS MERE: Samsungs designmodel er landet – er tykkelsen vigtig for dig?

Mere til historien

Samsung har for nylig udgivet en Samsung Galaxy S25 Edge med et vanvittigt tyndt design – den kan du læse mere om HER.

Dette er toppen af foldbare telefoner | Motorola Razr 60 Ultra

(mere…)
Google Pixel 10-serien får bedre skærme

RYGTE: Når de kommende Google Pixel 10-telefoner lanceres, skulle det blandt andet være med flere forbedringer til skærmen.

(mere…)
Apple har drøftet et opkøb af Perplexity

RYGTE: Apple har internt drøftet et muligt opkøb af AI-virksomheden Perplexity AI.

(mere…)
Samsung Galaxy Z Flip 7 FE ventes snart

RYGTE: Den næste Galaxy Z Flip 7 får selskab af en FE-udgave, som lanceres meget snart.

(mere…)
iPhone vil overgå til fuldskærmsdesign over to faser

KORT NYT: Nye rygter peger på, at Apple arbejder på et fuldskærmsdesign til iPhone.

(mere…)
Stor Samsung Unpacked event er bekræftet i juli

Samsung har bekræftet deres næste store Unpacked-event. Nye Fold og Flip på vej.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram