På ferie i elbil: Sådan gør du ferien billigere

TIP: Beregninger viser, at omtanke kan give dig en rigtig pæn besparelse på elbilferien til fx Gardasøen.

Der er nu over 25.000 offentlige ladepunkter i Danmark (Kilde: Mobility Danmark)
Der er over en million ladepunkter langs de europæiske veje. (Foto: Mobility Danmark/PR)

Inden du sætter dig bag rattet i din elbil og fragter familien på ferie til danskermagneten Gardasøsen, så er det værd at bruge lidt tid på, at finde den billigste løsning.

Det anbefaler de danske bilisters interesseorganisation FDM.

Og organisationen har noget at af have anbefalingen i. Forskellen mellem den billigste og den dyreste løsning tur-retur fra Danmark til Gardasøen ligger nemlig på den gode side af 1.500 kroner.

Den simple udlægning af beregningerne er ganske simpelt at droppe ruteplanlæggeren.

Men dykker man lidt længere ned i FDM’s kalkulationer for den cirka 3.000 kilometer lange køretur, så er der flere ting, man som ejer af en elbil sagtens kan overse.

Tjek hurtigt: Spar penge ved at skifte A-kasse (annonce)

Nøglen er en tysk opladeapp

For eksempel nævner FDM ladeappen EnBW. Den har indtil for nylig kun været tilgængelig for tyske brugere, men kan nu også bruges af danske elbilejere.

Det kan mærkes på prisen, konstaterer FDM, og uddyber med. at EnBW er Tysklands største ladeoperatør og har over 6.000 lynladepunkter i Tyskland, hvilket er flere end Tesla og Ionity tilsammen.

Det giver en vis fleksibilitet. Derudover er der appen Elli, som ligeledes er tysk, og som også giver adgang til 800.000 ladepunkter i Europa, skriver FDM.

– “Det gør disse apps til oplagte valg for feriebilisten, især hvis turen går syd- eller vestpå,” siger Ilyas Dogru, forbrugerøkonom i FDM.

Med i regnestykket er der også øget tilgængelighed af ladepunkter. Der er således over en million ladepunkter langs de europæiske veje – heraf er 180.000 lynladere.

FDM’s beregninger viser, at ved brug af ladeappen EnBW koster turen frem og tilbage Gardasøen knap 2.100 kroner, mens Tesla (uden abonnement) rammer 2.900 kroner.

Gør du brug af A Better Route Planner, så vil regningen løbe op i 3.700 kroner.

Med andre ord er der nemme 1.600 kroner at hente – eller måske til at fyre af på fornøjelser under ferie.

Du kan med fordel dykke længere ned FDM’s beregninger ved at klikke her

Klassiske tip fra FDM

FDM har også opdateret den klassiske liste af tips til ferien. Denne gang listes 10 gode råd til elbilisten.

Du får tre udtræk af tip her – resten må du hente på FDM’s webside:

  1. Tjek priserne i forskellige ladeapps, før du lader, da der kan være store prisforskelle på samme ladestation.
  2. En hastighed på 110 km/t mod 130 km/t vil ifølge FDM give en besparelse på op til 20 procent på bilens forbrug af strøm.
  3. Ankom ikke med mindre end 10 procent strøm til større ladeparker, og hav mindst 20 procent strøm ved mindre ladeparker, så du ved kø eller defekte ladere kan køre videre og finde et andet sted at lade op.

Mere til historien

I stedet for at bruge de sparede penge til tant og fjas på ferierejsen skal det sparede måske sættes ind på bilopsparingen. Elbilejere kan nemlig tilsyneladende se frem til værkstedsregninger i astronomiske størrelser. Læs om det her

Spar op til 30.000 kroner på BYD Tang

BYD er klar med en sommerkampagne på deres store 7-personers SUV, hvor du kan spare op til 30.000 kroner.

(mere…)
3 dage = 300.000 bestillinger af Xiaomi YU7

De kinesiske mobilkøbere er vilde med den nye SUV fra Xiaomi. Forudbestillingerne har rundet flere hundrede tusinde.

(mere…)
Hyundai sætter prisen ned på Hyundai Inster

Der er netop skåret 10.000 kroner af prisen på den lille elbil, Inster, fra Hyundai, så den nu starter under 170.000 kroner.

(mere…)
Danskerne køber atter Tesla 

Tesla er ikke længere "blacklistet" hos danskerne, som atter har Tesla blandt favoritterne.

(mere…)
4 ud af 5 vælger elbil – nye salgstal

Bilsalget i Danmark viser, at elbiler nu klart er de mest solgte og det køberne foretrækker. Se de nyeste salgstal her. 

(mere…)
Skoda Elroq er danskernes favorit

Skoda Elroq er fra start blevet en rigtig danskerfavorit.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram