Bilafgifterne skaber usikkerhed
Særligt i Danmark viste maj en pæn fremgang i nyregistreringen af biler. Politiske forhandlinger om bilafgifterne skaber usikkerhed.

I Danmark skaber de politiske forhandlinger om bilafgifterne usikkerhed om de kommende måneders salg.
Det konstaterer brancheorganisationen Mobility Denmark.
– “I Danmark ser vi stadig pæne stigninger, men forhandlerne oplever en vis usikkerhed, blandt andet i forhold til de kommende afgiftsforhandlinger og rammevilkår for især elbiler,” udtaler Mads Rørvig, administrerende direktør i Mobility Denmark.
Således må det være med rynket pande at Mobility Denmark kan melde, at i maj er der registreret en stigning på 23,3 procent i forhold til samme måned sidste år.
Der blev i Danmark indregistreret 17.952 nye personbiler, og med brancheorganisationens kig i krystalkuglen må det tal forventes at smuldre.
– “Derfor er det vigtigt, at der snart skabes klarhed om bilbeskatningen efter 2025, så markedet kan få stabile rammer at arbejde under,” siger Mads Rørvig.
Forskellige forslag til ny afgift
Endnu holder de reelle forhandlinger om bilafgifter kun ved startlinjen, men internt i SMV-regeringen er der som udgangspunkt tilsyneladende enighed om, at elbiler skal være tilgængelige for alle danskere.
Den holdning finder man også hos de politiske partier uden for regeringen, men her spænder meldingerne om alt fra en udgave af road pricing til at afgiften bliver betalt i forhold til det miljøaftryk, den enkelte bil afsætter.
Hos bilejernes organisation, FDM, vil man gerne af med registreringsafgiften og er således nogenlunde på linje med bilimportørerne i Mobility Denmark.
FDM foreslår, at afgiften erstattes af en kombination af en fast afgift for at køre på vejene og en afgift på bilens CO2-aftryk i stedet.
LÆS MERE: Hold inde med bilkøbet – afgifterne ændres
– Nulemissionsbiler skal støttes
Elbilerne udgjorde 61 procent af de nyregistrerede personbiler i Danmark i maj, hvilket er en tydelig stigning sammenlignet med sidste år, hvor elbilandelen lå på 49,7 procent.
– “Skal vi fastholde den positive udvikling, er det vigtigt, at kommende afgiftsmodeller fortsat understøtter udbredelsen af nulemissionsbiler og bidrager effektivt til at nå klimamålene,” mener Mads Rørvig.
Norge ligger fortsat helt i toppen i Norden med en elbilandel på 93,9 procent, mens Sverige og Finland i maj nåede op på henholdsvis 37,5 og 33,5 procent.
Også når det gælder elbiler i den samlede bilpark er elbilbestanden i Danmark vokset med 67,2 procent det seneste år, viser tal fra Bilstatistik.dk.
I Norge var væksten af nyregistreringer i maj oppe 39,1 procent. Sverige havde en mere moderat fremgang på bare 2 procent, mens Finland gik i modsætning til de øvrige nordiske lande, gik tilbage med 11,9 procent sammenlignet med maj 2024.

Tesla stopper produktionen – igen
Tesla har netop for anden gang på kort tid varslet stop af produktionen af elbiler på fabrikken i Texas, USA.
Analytikere peger på to årsager til at sende de ansatte hjem den første uge af juli: Overproduktion og vigende efterspørgsel.
Det sker stort set samtidig med, at Mobility Denmarks statistik for nyregistreringer viser, at Tesla Model Y i Danmark er tilbage i top 3 med 674 solgte eksemplarer i maj.
I Norge topper Model Y med 2.346 eksemplarer, i Sverige er der solgt 454 af modellen, mens der i det sidste nordiske land, Finland ikke er solgt nok Model Y til, at Tesla ligger i top 10.
Var dette en spændende artikel? Få flere nyheder som denne i din indbakke. Tilmeld dig gratis her.
Mere til historien
Beregninger viser, at omtanke kan give dig en rigtig pæn besparelse på elbilferien til for eksempel Gardasøen. Læs mere om det her