Apple Intelligence er bekræftet på dansk

Kunstig intelligens på din iPhone bliver snart tilgængelig på dansk.

Apple Intelligence

Kunstig intelligens på Apples produkter, der markedsføres som “Apple Intelligence”, bliver senere i år opdateret med understøttelse af blandt andet dansk. Det har Apple bekræftet.

I dag virker Apple Intelligence på f.eks. iPhone, iPad og Mac, men kun hvis enhedens sprog er indstillet til engelsk. Det sætter naturligvis en del begrænsninger for at bruge funktionerne i praksis, når dansk ikke er tilgængeligt.

LÆS MERE: Apple retter versionsnumrene

Apple har ikke sat en præcis dato på, hvornår Apple Intelligence åbner for dansk, blot at det sker sammen med en række andre sprog. Blandt andet vil norsk og svensk også blive understøttet.

En lang række funktioner i Apple Intelligence behandles lokalt på enheden og fungerer endda offline. Det betyder, at man ikke altid er afhængig af beregninger i et datacenter.

Det bliver også muligt for apps at tilgå Apples AI-model direkte på enheden.

PODCAST: Dette er et vildt AI-eksempel

Der kommer en meget stor grafisk overhaling af brugerfladedesignet på alle Apples produkter. Du kan læse mere om ændringer på iPhone i denne artikel.

AI BETYDER IKKE APPLE INTELLIGENCE: AI er forkortelsen for ‘Artificial Intelligence’, på dansk ‘kunstig intelligens’. På redaktionen tror vi, at mange over tid vil forbinde ‘Apple Intelligence’ med bogstaverne ‘A’ og ‘I’. Det kan overalt, særligt på ikke-tech medier, skabe meget stor forvirring. Hvis der ikke kommer styr på begreberne, risikerer vi, at Apple inden for et par år har fået den brede befolkning til at tro, at AI betyder ‘Apple Intelligence’, hvilket AI ikke gør.

Mere til historien

Samsung har også AI-funktioner, men ikke alle virker på dansk. Samsung har ikke meldt ud, hvornår de giver fuld adgang på dansk.

iPhone 18 Pro kan få en stor kameranyhed

RYGTE: Næste års iPhone 18 Pro kan måske få en stor kameranyhed, der kan forbedre baggrundsløring på billeder.

(mere…)
iPad Pro har fået M5-chippen og bliver endnu kraftigere

Udover MacBook Pro og Apple Vision Pro, så er iPad Pro også blevet opgraderet med en M5-chip samt flere andre nyheder.

(mere…)
Apple udgiver ny MacBook Pro med M5-chip

Apple er klar med den første MacBook Pro, der kører på Apples M5-chip – her er mere om den.

(mere…)
Apple Vision Pro får stor chip-opgradering

Apple har via en pressemeddelelse opgraderet deres Apple Vision Pro med en ny M5-chip samt forbedret strap.

(mere…)
Tre smarthome-produkter ventes fra Apple

RYGTE: Det ventes, at Apple er på vej med tre smarthome-produkter i de kommende år, hvoraf et af dem er den længe ventede 'HomePad'.

(mere…)
AI-sang topper hitlisten i Norge

En AI-genereret sang har toppet hitlisten i Norge på Spotify – bør det vække bekymring?

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram