Apples ‘CarPlay Ultra’ ruller ud – dybere integration og personlig oplevelse
Apple har annonceret næste generation af Apple CarPlay. Navnet er CarPlay Ultra. Læs mere om det her.

Apple har annonceret den næste generation af deres CarPlay-system, døbt ‘CarPlay Ultra’.
Systemet ruller nu ud og tilbyder en endnu mere integreret og personlig oplevelse for iPhone-brugere i bilen. Det skriver MacRumors.
Aston Martin er de første til at tilbyde CarPlay Ultra i deres nye bilbestillinger i USA og Canada.
Eksisterende Aston Martin-modeller med mærkets nyeste infotainmentsystem vil også modtage en softwareopdatering i de kommende uger, der aktiverer CarPlay Ultra.
LÆS MERE: Apple Carplay: Nye funktioner er på vej til din bil
Apples vicepræsident for Worldwide Product Marketing, Bob Borchers, udtaler, at CarPlay Ultra er designet i samarbejde med bilproducenterne for at skabe en mere samlet og konsistent oplevelse i bilen.
Den nye generation giver førere en smartere og sikrere måde at bruge deres iPhone på, samtidig med at systemet integreres dybt med bilens egne funktioner og afspejler det unikke design fra hver producent.
CarPlay Ultra integreres mere direkte med bilen og viser realtidsinformation og instrumenter som speedometer, omdrejningstæller, brændstof- og temperaturmåler på alle førerens skærme.
Brugerne kan kombinere information fra deres iPhone, som kort og medier, med bilens egne data, herunder avancerede førerassistentsystemer og dæktryk.
Betjeningen af både standardfunktioner som radio og klimaanlæg samt bil-specifikke indstillinger sker nemt via skærmkontroller, fysiske knapper og Siri – alt sammen inden for CarPlay Ultra-systemet.
🔹 Her kan du se, om du kan spare penge på bilforsikringen. Svar med det samme. Ingen salgsopkald eller mails. Tjek selv her Annoncelink
En ny funktion er også iPhone-lignende widgets, som brugerne kan tilpasse til at vise vigtig information som kalenderbegivenheder og vejrforhold.
Bilproducenterne har mulighed for at tilpasse udseendet af CarPlay Ultra med unikke temaer, der passer til deres brand, og brugerne kan yderligere personliggøre baggrunde og farver.
Aston Martin udtrykker stor begejstring for samarbejdet med Apple og for at være de første til at lancere CarPlay Ultra, som de ser som et udtryk for deres engagement i at tilbyde unikke oplevelser og avanceret teknologi til deres kunder.
CarPlay Ultra er nu tilgængelig i USA og Canada og forventes at blive udbredt globalt i løbet af det næste år.
Apple oplyser, at flere bilproducenter, herunder Hyundai, Kia og Genesis, også arbejder på at integrere CarPlay Ultra i deres biler. Systemet kræver iPhone 12 eller nyere med iOS 18.5 eller nyere.
Mangler du som 1000-vis af andre viden om den nye teknologi? Modtag et overblik i indbakken 4 gange om ugen. Tilmeld dig GRATIS NETOP NU.
Mere til historien
Google har deres Android styresystem til biler – og Apple har deres – nu også i ny generation. Men findes også mange andre. Derfor har mange biler flere systemer “ovenpå” hinanden. Bliv lidt klogere på software til elbiler her.