Apple Music åbnes nu for DJ’s – DJ with Apple Music

Nu kan DJ’s få adgang til Apple Music direkte fra DJ-software og pulte. Initiativet hedder ”DJ med Apple Music”.

Denon DJ musik
Denon DJ Prime 4+ er en af de DJ-pulte, der har DRM-chip til afspilning af materiale fra f.ek.s Apple Music (Foto: MereMobil.dk)

Apple Music har nu åbnet adgangen til deres musikbibliotek med over 100 millioner sange til en bredere vifte af DJ-udstyr og softwareplatforme.

Professionelle og amatør-DJ’s får mulighed for at sammensætte og mixe sets på udstyr fra AlphaTheta, Serato, Engine DJ, Denon DJ, Numark og RANE DJ.

Udviklingen følger den indledende integration af Apple Music med Algoriddims djay Pro-software fra sidste år.

Initiativet er nu samlet under navnet ‘DJ med Apple Music’, og adgang kræver et abonnement på Apple Music.

Det er vigtigt at skelne dette fra Apple Musics ‘DJ Mixes’-program, som startede i 2021, skriver Engadget. Dette program havde til formål at tiltrække skabere af DJ-mix og sæt til platformen ved hjælp af Shazams teknologi (som Apple ejer), for at sikre korrekt udbetaling af royalties.

Der er oprettet en ny kategori-side i Apple Music, der hedder ’DJ med Apple Music’. Her er der blandt andet kuraterede playlister, og hver platform har sin egen kurator-side med materiale.

Spotify tillod tidligere integration med tredjeparts DJ-apps, men denne service blev stoppet i 2020.

Alternativer for DJ’s inkluderer djay Pro, som også understøtter Tidal og SoundCloud, ud over Apple Music. Engine DJ, som bruges i Denons pulte, giver i forvejen adgang til Amazon Music.

VIL DU OPDATERES? ⚡️ Vi sender dig fire gange om ugen de seneste technyheder til din indbakke. Tilmeld dig gratis her! Afmeld når du har lyst.


Mere til historien

Det er ikke alle pulte og udstyr fra de nævnte producenter, der kan bruge DJ with Apple Music.

Apple Watch SE 3 kan få nye skærmstørrelser

Det kommende Apple Watch SE kan få nye skærmstørrelser, hvis de seneste rygter holder stik.

(mere…)
iPhone 20-års jubilæumsmodel med store ændringer

RYGTE: Vi nærmer os snart en milepæl, når det gælder iPhones, og store ændringer kan være på vej til netop den model.

(mere…)
Her er 4 billige alternativer til Chromecast

GUIDE: Hvilke alternativer til Chromecast findes? Her er 4 bud på en billig "Chromecast".

(mere…)
Danskernes streamingvaner: Rekordhøjt forbrug fortsætter

Danskerne elsker streaming og ser rekord meget af det hver eneste dag.

(mere…)
Klarer iPhone 16e sig godt?

KORT NYT:  iPhone 16e klarer sig bedre end forgængeren, men tallene skal tages med et gran salt.

(mere…)
Apple og Meta får milliardbøde af EU

Både Apple og Meta har fået milliardstore bøder af EU for overtrædelse af Digital Markets Act (DMA).

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram