K.W. Bruun skifter navn til Wismo efter salg

Efter 110 år i dansk familieeje skifter den store bilimportør K.W. Bruun nu navn til Wismo. 

Citroën (Foto: Wismo Group)
Citroën (Foto: Wismo Group)

Den store bilimportør K.W. Bruun har er efter 110 års familieeje blevet solgt til den britiske koncertn Global Auto Holdings Limited. Det skriver FDM.dk.

Købet er netop blevet godkendt af konkurrencemyndighederne.

Peugeot e-5008 er den billigste 7-personers elbil 

Det nye navn, Wismo, står for “Wise Mobility” og skal afspejle virksomhedens fokus på at levere innovative og ansvarlige mobilitetsløsninger. Selvom navnet K.W. Bruun måske ikke var kendt af mange, er der tale om en betydelig aktør på det danske bilmarked, der importerer hele 11 bilmærker. Disse tæller blandt andet Peugeot, Citroën, Opel, Fiat, Mitsubishi, Hongqi og Voyah.

Den danske bilimportør har dog oplevet en tilbagegang i salget de seneste år. For blot fire år siden stod koncernen for næsten 22 procent af det danske personbilsalg, men i 2023 var andelen faldet til knap 11 procent. Særligt de populære mærker Peugeot og Citroën har tabt markedsandele, da de har haltet efter med relevante elbilmodeller.

🔹 Her kan du se, om du kan spare penge på bilforsikringen. Svar med det samme. Ingen salgsopkald eller mails. Tjek selv her Annoncelink

Nu også 5 års garanti på elbiler fra Citroën, Opel og Peugeot

Ifølge den nye ejer, Global Auto Holdings, får navne- og ejerskiftet ingen umiddelbar betydning for hverken medarbejdere, forhandlere eller bilkøbere.

Mere til historien

Familien bag K.W. Bruun fortsætter dog med at eje og drive bilmuseet Classic Car House samt deres investeringsselskaber.

Audi A6 e-tron falder voldsomt i pris 

Audi har netop annonceret et markant prisfald på deres seneste elbil, A6 e-tron, hvilket gør den til et langt mere attraktivt valg. 

(mere…)
Volkswagen og Xpeng udvider samarbejdet

Volkswagen og Xpeng udvider deres tekniske samarbejde og implementerer en fælles avanceret billarkitektur på tværs af alle drivlinjer.

(mere…)
Skoda Octavia som elbil – Vision O vises frem

Skoda er klar med et nyt koncept, Vision O, som giver det første indblik i den kommende, elektriske version af den populære Octavia-stationcar. 

(mere…)
Uro om bilafgifter: Stiger din ønske-elbil i pris?

Politikernes fortsatte diskussion om bilafgifterne skaber usikkerhed blandt forbrugerne. Flere elbiler står foran en prisstigning.

(mere…)
Ny type motorvejscafé: Økologisk mad skal erstatte pølsehornet

Cafékoncept udvides nu til motorvejsstationerne i Odense og Kolding.

(mere…)
MG4 Luxury kan nu privatleases for under 1.000 kroner om måneden

MG Motors skruer op for konkurrencen på elbilmarkedet med et opsigtsvækkende leasingtilbud. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram