Shazam har rundet 100 milliarder sange

Den Apple-ejede musikgenkendelses-tjeneste har nu identificeret over 100 milliarder sange.

Shazam
Shazam genkender en sang på få sekunder (Foto: Shazam)

Tjenesten, der startede helt tilbage i 2002 som en simpel SMS-tjeneste i Storbritannien, har nu hjulpet folk med at identificere over 100 milliarder sange. Det er en vild milepæl, og for at forstå hvor stort det tal egentlig er, kan du prøve at forestille dig følgende:

  • Det svarer til 12 sange for hver eneste person på Jorden.
  • Hvis én person skulle Shazamme en sang hvert sekund, ville det tage over 3.000 år at nå 100 milliarder.
  • “Dance Monkey”, den mest Shazammede sang nogensinde, er blevet identificeret over 45 millioner gange. Det er over 2.200 gange færre end de 100 milliarder 

Shazam blev en del af Apple i 2018, og i dag er tjenesten dybt integreret i Apples enheder. Du kan bruge den direkte fra Kontrolcenter, bede Siri om hjælp, eller bruge den som en Action-knap på de nyeste iPhones. 

Vil du se, hvilke sange der er mest populære på Shazam? Tjek Apples playliste med de top-100 mest Shazammede sange – “Dance Monkey” topper listen. 

Du finder Top 100 Songs in Shazam herunder.

Mere til historien

Fun fact: Vidste du, at det tog “Beautiful Things” af Benson Boone kun 178 dage at nå 10 millioner Shazams? 

MacBook Pro med OLED og Touch-skærm kan lande næste år

RYGTE: Et nyt rygte for MacBook Pro antyder, at modellen kan få touchskærm sammen med OLED.

(mere…)
Spotify er klar med efterspurgt funktion til gratis-brugere 

Spotify har opdateret gratisversionen, så brugerne nu får muligheden for at vælge præcis den sang, de vil høre. 

(mere…)
Nu kan Apple Watch tjekke efter forhøjet blodtryk – virker også i Danmark

KORT NYT: Apple har fået godkendt deres blodtryksmåling via Apple Watch i flere lande, heriblandt Danmark.

(mere…)
iOS 26 kan hentes – her er nyhederne

Vi har samlet et overblik over alle nyheder om iOS 26 i denne artikel, så du ved, hvad du kan se frem til.

(mere…)
iPhone 17-serien får stærk salgstart

En ny analyse antyder en stærk salgsstart for den nye iPhone 17-serie, men særligt én model skiller sig ud.

(mere…)
Nu kommer årets store opdatering til din iPhone

Apple frigiver den næste store opdatering til iPhone mandag. Der er også nyt til Apple Watch, iPad og Mac. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram