Shazam har rundet 100 milliarder sange

Den Apple-ejede musikgenkendelses-tjeneste har nu identificeret over 100 milliarder sange.

Shazam
Shazam genkender en sang på få sekunder (Foto: Shazam)

Tjenesten, der startede helt tilbage i 2002 som en simpel SMS-tjeneste i Storbritannien, har nu hjulpet folk med at identificere over 100 milliarder sange. Det er en vild milepæl, og for at forstå hvor stort det tal egentlig er, kan du prøve at forestille dig følgende:

  • Det svarer til 12 sange for hver eneste person på Jorden.
  • Hvis én person skulle Shazamme en sang hvert sekund, ville det tage over 3.000 år at nå 100 milliarder.
  • “Dance Monkey”, den mest Shazammede sang nogensinde, er blevet identificeret over 45 millioner gange. Det er over 2.200 gange færre end de 100 milliarder 

Shazam blev en del af Apple i 2018, og i dag er tjenesten dybt integreret i Apples enheder. Du kan bruge den direkte fra Kontrolcenter, bede Siri om hjælp, eller bruge den som en Action-knap på de nyeste iPhones. 

Vil du se, hvilke sange der er mest populære på Shazam? Tjek Apples playliste med de top-100 mest Shazammede sange – “Dance Monkey” topper listen. 

Du finder Top 100 Songs in Shazam herunder.

Mere til historien

Fun fact: Vidste du, at det tog “Beautiful Things” af Benson Boone kun 178 dage at nå 10 millioner Shazams? 

Apple arbejder på AI-søgning i Safari

Apple overvejer AI-drevet søgemaskine i Safari.

(mere…)
Apple forklarer forsinkelsen af de store AI-nyheder

Flere af Apples AI-funktioner lader fortsat vente på sig. Apple har forklaret grunden.

(mere…)
Apple ændrer på iPhone-lanceringer

Rygterne svirrer om, at Apple vil ændre lanceringstidspunkterne for deres iPhone-modeller og dele dem ud på året i stedet.

(mere…)
Apple Watch SE 3 kan få nye skærmstørrelser

Det kommende Apple Watch SE kan få nye skærmstørrelser, hvis de seneste rygter holder stik.

(mere…)
iPhone 20-års jubilæumsmodel med store ændringer

RYGTE: Vi nærmer os snart en milepæl, når det gælder iPhones, og store ændringer kan være på vej til netop den model.

(mere…)
Klarer iPhone 16e sig godt?

KORT NYT:  iPhone 16e klarer sig bedre end forgængeren, men tallene skal tages med et gran salt.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram