Tesla Model 3 på vej med over 700 km rækkevidde

Tesla har afsløret, at de er på vej med en Long Range-model med baghjulstræk af den populære Model 3. 

Tesla Model 3 er opgraderet og klar i to nye modeller (Foto: Tesla)
Tesla Model 3 er opgraderet og klar i to nye modeller (Foto: Tesla)

Tesla er angiveligt på vej med en ny udgave af den populære Model 3 og den har den hidtil længste rækkevidde. Den er opgivet til op til 729 km (WLTP). Sådan lyder flere henvendelser, som MereMobil.dk har modtaget fra læsere. 

OPDATERET: Ny Tesla Model 3 er bekræftet

Modellen hedder Tesla Model 3 Long Range med baghjulstræk. Modellen er blevet afsløret i løbet af weekenden på Teslas hjemmeside – umiddelbart ved en fejl, da den er forsvundet igen. 

Det var i afsnittet om ”Bygget til lange afstande”, at der altså stod den kunne køre op til ”702 kilometer på en enkelt opladning”. 

Det er dog ikke kun på den danske hjemmeside, at det altså har været meldt ud. Også brugeren Julien på det sociale medie X har oplyst dette.

Hvornår Model 3 kommer til salg, det er uvist. Men vi forventer, at det vil se indenfor kort tid.

Det er uvist, hvad prisen bliver. MereMobil.dk har dog en forventning om, at prisen vil være et sted mellem prisen for basismodellen med baghjulstræk og Long Range-modellen med firehjulstræk.

De koster henholdsvis 311.990 kroner og 371.990 kroner, derfor er en pris omkring 330.000 til 350.000 kroner vores bud.

Men vi må afvente og se, når Tesla har offentliggjort dette.

De afholder event på torsdag den 10. oktober, det ventes dog at omhandle noget andet, men derfor kan det blive i den forbindelse alligevel. Vi venter spændt.

LÆS MERE: Tesla lover historisk event

Mere til historien

Når Tesla opgiver deres rækkevidde i Model 3, så sker det med de 18 tommer fælge, som er inkluderet i prisen.

Zeekr har sat prisen ned på Zeekr X

Zeekr justerer prisen på deres kompakte SUV, Zeekr X, med et prisfald på 20.000 kroner. Den nye startpris er nu 259.900 kroner.

(mere…)
Europæere foretrækker nu kinesiske elbiler – ikke amerikanske

En ny undersøgelse fra analysefirmaet Escalent afslører et markant skift i europæiske bilisters holdning. 

(mere…)
Hyundai sænker prisen på IONIQ 6 med over 50.000 kroner

Hyundai har lanceret en markant prisnedsættelse på hele modelprogrammet for IONIQ 6.

(mere…)
Xpeng starter europæisk produktion af G6 og G9 i Østrig

Xpeng har startet produktionen af de nye G6- og G9-modeller på Magnas fabrik i Østrig.

(mere…)
Den billige BYD får topkarakter for sikkerhed 

BYD's billige elbil har fået topkarakter i sikkerhedstesten.

(mere…)
Clever planlægger 11 nye ladestationer – her skal de ligge

Clever er på vej med ikke mindre end 11 nye ladestationer, hvoraf en af dem bliver Danmarks største.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram