Nu kommer straftolden på elbiler

Der er nu givet grønt lys til EU-Kommissionen, så nu kommer straftolden på elbiler, der er produceret i Kina.

Xiaomi SU7 (Foto: Xiaomi)
Biler der er produceret i Kina pålægges nu en straftold (Foto: Xiaomi)

Vi har siden i sommer skrevet om en straftold, som var ventet ville ramme elbiler, der er produceret i Kina.

Nu har EU-Kommissionen så fået grønt lys for at pålægge en ekstra told på batteridrevne elbiler, som importeres fra Kina. Denne ekstra told er oveni den told på 10 procent, som EU i forvejen har på kinesiske elbiler.

Men nu er det altså besluttet, at der oven i kan lægges op til 35,3 procent ekstra told på elbiler produceret i Kina. 

Kinesiske elbiler vil få ekstra straftold

Siden i sommer har flere elbilsproducenter set nærmere på mulighederne for at flytte noget af produktionen til EU, så de dermed kan undgå denne straftold. 

Grunden til denne ekstratold er, at EU-Kommissionen tidligere har gennemført en undersøgelse, som viste, at Kina giver en urimelig statsstøtte til egne bilproducenter. Dette er med til at forvride markedet i EU.

Tolden kan være første skridt mod en handelskrig mellem EU og Kina. Mange frygter også, at Kina vil komme med et modsvar og lægge en øget told på europæiske produkter. Tyskland frygter, at den tyske bilindustri og økonomi vil blive ramt hårdt. 

EU-Kommissionen har dog besluttet, at der med Kinas massive statsstøtte ikke er nogen vej udenom.

Kommissionen skal nu finde ud af om den ekstra told skal pålægges i starten af november.

Findes en forhandlingsløsning med Kina, så kan ekstratolden måske undlade at blive indført. Men indtil videre har det altså ikke været muligt at opnå enighed mellem EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, og Kinas præsident Xi Jinping.

Toldsatserne er forskellige fra producent til producent. 

  • Tesla: 7,8 procent
  • BYD: 17,0 procent
  • Geely (Volvo, Polestar, Lotus, Zeekr, Smart): 18,8 procent
  • SAIC (MG, Maxus, IM): 35,3 procent
  • *Øvrige: 20,7 procent

*Øvrige inkluderer Aiways, BMW, Chery, China FAW, Dongfeng, Great Watt Motor, Leapmotor, NIO, Xpeng og Volkswagen.

Straftold på elbiler: Tesla slipper billigst

Det er uvist, hvad det vil betyde for priserne på det danske marked.

Mere til historien

Dansk Industri håber, at man kan finde en løsning, så det undgås at ende i en handelskrig mellem EU og Kina.

Læs også:
BYD vil undgå EU-told – flytter en del af produktionen

Opladning af elbiler: Her er, hvad jeg har oplevet

VIDEO: Her er noget af det, som er rart at vide om opladning af elbiler.

(mere…)
Kia EV3 og EV6 fås nu til lave leasingpriser

Kia har lige nu en stor leasingkampagne på udvalgte Kia EV3- og EV6-modeller.

(mere…)
Xiaomi SU7 scorer topkarakter i sikkerhedstest

Xiaomi SU7 har netop fået den højeste karakter efter den nye 2024-standard i stor sikkerhedstest.

(mere…)
Xpeng vil også producere elbiler i Europa

Xpeng starter måske inden længe produktionen af nogle af deres elbiler i Europa.

(mere…)
Elbilsalget fortsætter sin fremmarch i Norden

Bortset fra i Finland, så går elbilsalget rigtigt godt i Norden, hvor særligt Norge oplevede en enorm fremgang i februar.

(mere…)
Disse biler købte danskerne i februar 2025

Der er ingen tvivl om, at størstedelen af bilkøberne i Danmark netop nu vælger elbiler. Du kan her se top-10-listen fra februar. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram