Xiaomi forventer over 120.000 solgte SU7’ere

Salget af Xiaomis elbil går rigtigt godt. Det ventes salget runder 120.000 solgte biler inden årets udgang.

Salget af Xiaomis elbil SU7 går rigtig godt (Foto: MereMobil.dk)
Salget af Xiaomis elbil SU7 går rigtig godt (Foto: MereMobil.dk)

Xiaomi har netop på deres Xiaomi 14T-event i Berlin også fortalt, at de forventer 120.000 solgte eksemplarer af deres elektriske SU7 inden årets udgang. 

LÆS MERE: Xiaomi er klar med sin første elbil – den ligner en drengedrøm

Allerede i foråret kunne vi også fortælle, at salget gik godt på det kinesiske marked. 

Vi har tidligere skrevet, at det forventes SU7 kommer til Europa. Det er dog uvist, hvornår det eventuelt bliver, samt om den også kommer på det danske marked. 

LÆS MERE: Xiaomi SU7 kommer til Europa

Mere til historien

Xiaomi fremviste også tal på en SU7 Ultra (prototype), som har de hurtigste målinger for en sedan på verdensplan. Den accelerer 0-100 km/t på 1,97 sekunder og er 5.96 sekunder om at gå fra 0-200 km/t. 

BYD lancerer billig elbil før tid: Dolphin Surf Active klar fra 149.995 kr.

BYD oplyser, at Dolphin Surf Active med en startpris på kun 149.995 kroner kommer til Danmark et halvt år tidligere end planlagt. 

(mere…)
Zeekr har sat prisen ned på Zeekr X

Zeekr justerer prisen på deres kompakte SUV, Zeekr X, med et prisfald på 20.000 kroner.

(mere…)
Xiaomi 17 Pro får sekundær skærm

Den kommende flagskibsmodel, Xiaomi 17 Pro, vil være udstyret med en sekundær skærm på bagsiden. 

(mere…)
Europæere foretrækker nu kinesiske elbiler – ikke amerikanske

En ny undersøgelse fra analysefirmaet Escalent afslører et markant skift i europæiske bilisters holdning. 

(mere…)
Hyundai sænker prisen på IONIQ 6 med over 50.000 kroner

Hyundai har lanceret en markant prisnedsættelse på hele modelprogrammet for IONIQ 6.

(mere…)
Xpeng starter europæisk produktion af G6 og G9 i Østrig

Xpeng har startet produktionen af de nye G6- og G9-modeller på Magnas fabrik i Østrig.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram