Priserne forventes at falde på særligt elbiler

Resten af året og næste år ventes det, at priserne på biler vil falde. Særligt elbilerne ventes at få lavere priser. 

Tesla Model Y
Tesla Model Y er en af de elbiler, som flest danskere har købt. (Foto: MereMobil.dk)

Hvis FDM får ret, så kommer der tilbud på elbiler i slutningen af året og til næste år. FDM forventer nemlig, at priserne på biler falder – særligt elbiler. 

Men FDM er dog ikke alene om denne forventning. Tal fra Danmarks Statistik fra august viser, at otte procent af bilforhandlerne også forventer lavere priser, mens det i september var hver femte forhandler, som forventede lavere priser.

HØR PODCASTEPISODEN: Mine tanker om elbiler – og besøg hos Polestar

Der har i år også været flere bilproducenter, som har haft prisfald på deres biler.

Tesla har været førende, når det er kommet til prisnedsættelser. De havde tidligere i år nogle markante prisnedsættelser. Andre bilproducenter har gjort det på lagerbiler og i perioder.

-”Medmindre der kommer et eksternt chok i markedet, så er det forventningen, at slutningen af året og næste år er fyldt med knaldtilbud på elbiler, lyder det fra Ilyas Dogru, forbrugerøkonom hos FDM, til Finans.

Ifølge Finans, så forklarer Thomas Møller Sørensen, som er branchedirektør i DI Bilbranchen, så er det den lave efterspørgsel på særligt elbiler i Sydeuropa, som er grunden til dette. 

I Sydeuropa er infrastrukturen ikke god nok, når det kommer til ladestandere, mens befolkningen heller ikke får tilskud til køb af elbiler.

I Danmark er elbiler meget populære og lige nu er ti procent af alle personbiler på de danske veje fuldelektriske.

Faktisk er Danmark for kort tid siden blevet kåret til at være Europas bedste elbil-land. Også privatleasing er blevet populært, hvilket kan skyldes markedet har haft store ændringer i priser og der hele tiden sker noget på udviklingen, når det kommer til rækkevidde osv.

Kom med på tur i en ‘tech-kampvogn’

Se flere techvideoer på dansk – følg gratis vores YouTube kanal

BLIV OPDATERET GRATIS: 4 gange om ugen udsendes nyhedsbrevet ‘Kaffepause ☕️ med tech‘. Tilmeld dig her – frameld når du har lyst. Alle nye følgere modtager som tak vores skræddersyede liste med 10 af de bedste guides og tips til mobilen.

Mere til historien

I august måned var der flest bilkøbere, der valgte en elbil.

Audi tilbagekalder tusindvis af elbiler

En softwarefejl kan fremkalde en bremsefejl, hvilket betyder at tusinder af danske Audi-ejere skal forbi et værksted.

(mere…)
YouTube-bilen skabte konflikter

VIDEO: Stor skærm til underholdning på køreturen er en "wow-faktor" i Xpeng G9, men også en potentiel konfliktskaber.

(mere…)
Bliver du køresyg i din elbil? Her er forklaringen

Flere danskere får køresyge af at køre i elbil. Det forskes der i to steder i Danmark.

(mere…)
Video kigger ind i VW ID.Every1

Kom med "indenfor" i den kommende ID.Every1 fra Volkswagen.

(mere…)
Skoda sælger bedre end nogensinde

Skoda er kommet godt fra start i 2025, hvor salgstallene er de bedste nogensinde. 

(mere…)
Clever og Ionity er gået sammen

Et opladefællesskab skal gøre det lettere at være elbilsejer.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram