BYD fastholder priserne lige nu

BYD er klar med en melding om deres priser. Ingen prisstigning lige nu.

BYD Atto 3 er nu klar med aftageligt anhængertræk (Foto: BYD)
BYD Atto 3 er nu klar med aftageligt anhængertræk og gratis strøm i en periode. (Foto: BYD)

EU har pålagt en ny toldafgift på kinesiske biler, som eksporteres til Europa. Men flere producenter vælger – i første omgang – ikke at pålægge køberne den ekstra udgift.

I første omgang er tolden vedtaget for en prøveperiode på fire måneder.

Vi har tidligere skrevet om, at Xpeng oplyste, at deres kunder, som har biler på vej hjem, ikke får en ekstra regning.

En af verdens største elbilsproducenter BYD melder også ud, at de fastholder de eksisterende priser på alle lagerbiler. De skriver således på deres hjemmeside.

-“Fra den 5. juli 2024 ændres toldafgiften på kinesiske biler i Europa. Trods stigende afgifter holder BYD Danmark priserne i ro på alle lagerbiler. Både nuværende kunder, og dem, der venter på deres bil, vil få deres bil til den oprindeligt aftalte pris og kan heller ikke risikere at blive opkrævet told med tilbagevirkende kraft. Det betyder også, at prisen er uændret for kunder, der overvejer at købe en BYD lige nu,” sådan skriver BYD på hjemmesiden.

BYD har følgende biler på det danske marked:

  • BYD Dolphin fra 234.995 kroner
  • BYD Atto 3 fra 285.095 kroner
  • BYD Seal fra 349.995 kroner
  • BYD Seal U fra 319.995 kroner

Inden længe lancerer BYD den store syvpersoners SUV BYD Tang i en ny variant.

VIL DU OPDATERES? ⚡️ Vi sender dig fire gange om ugen de seneste technyheder til din indbakke. Tilmeld dig gratis her! Afmeld når du har lyst.


Mere til historien

Tesla har netop hævet prisen på deres varianter af Model 3. Du kan se de nye priser her.

Zeekr lander i Danmark til september

Det svensk-kinesiske bilmærke Zeekr er på vej til Danmark igen. Det sker ved AutoShow 2025.

(mere…)
Stærk fremgang i bilsalget i juli men usikkerhed om elbilerne lurer

Det danske bilsalg steg i juli med 20 procent i forhold til året før. En usikkerhed lurer dog om hjørnet.

(mere…)
Disse biler købte danskerne i juni 2025

HITLISTE: Skoda Elroq er fortsat Danmarks mest populære elbil i juli. Du kan se top-10 listen her.

(mere…)
Xpeng overhaler Tesla som ny kundefavorit

I en ny tilfredshedsundersøgelse blandt elbilsejere er Xpeng for første gang placeret, som den mest anbefalede elbil. 

(mere…)
Kia EV5: Elektrisk SUV skræddersyet til europæiske behov

Kia udvider sin elbilsoffensiv med den nye EV5, en elektrisk SUV, der er designet specifikt til det europæiske marked. 

(mere…)
Nu er godt hver sjette nye bil opladelig

Salget af opladelige biler voksede i EU i første halvår 2025.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram