Volvo-bommert: 72.000 biler skal opdateres

Volvo EX30 kan fejle og vise testtilstand ved start. Softwareopdatering er nødvendig.

En bil set indefra
Volvo EX har ikke et traditionelt speedometer lige foran føreren, men en skærm til højre for føreren. (Foto: Volvo/PR)

Volvo “tilbagekalder” 72.000 eksemplarer af mærkets nye elbil EX30,

Tilbagekaldelsen er global, skriver det svenske medie Carup, og sker fordi bilerne kan have en fejl, der kan betyde at speedometeret ikke vises på bilen skærm, som er placeret til højre for føreren.

For at løse problemet skal bilerne have opdateret noget software, hvilket Volvo forsøger at gøre muligt online.

Således behøver man ikke at køre på værksted. Udrulningen af opdateringen er allerede i gang.

Flere end 1.500 Volvo EX30 i Danmark

I Danmark er der i årets første fem måneder registreret 1.539 Volvo EX30, viser tal fra De Danske Bilimportører. Ifølge Carup kører der omkring 5.000 eksemplarer rundt i Sverige.

EX30 har ikke et traditionelt speedometer bag rattet lige foran føreren, men derimod en skærm til højre for føreren.

Når bilen startes, kan det ske, at skærmen starter i en testtilstand, hvor speedometeret ikke vises.

SE OGSÅ: Her er vores gennemgang af Polestar 2 (2024-udgave)

Ejere gøres opmærksom på, at problemet med testtilstanden – hvis ikke man har fået softwareopdateringen – kan løses ved at genstarte skærmen.

Ifølge Carup er det for visse ejere ikke lykkedes at foretage softwareopdateringen over nettet – altså at foretage det, som Volvo kalder en “over-the-air”-opdatering (OTA).

🚘 Her finder du et kæmpeudvalg af pærer, olier, bilpleje og alt du har behov for til din bil. Tjek udvalget af biltilbehør og priserne her Annoncelink Bemærk! Der er dag-til-dag levering og 365 dage returret.

Mere til historien

Alene i maj blev der indregistreret 559 eksemplarer af Volvo EX30. Læs mere om salgstallene her

Elbiler kører længere end nogensinde

Gennemsnitsrækkevidden på elbiler er steget markant de seneste 5 år.

(mere…)
Her er Danmarks billigste elbil

BYD har offentliggjort prisen på den nye BYD Dolphin Surf, der nu er Danmarks billigste elbil.

(mere…)
Elbilen kan spare dig for flere tusinde kroner på en overraskende måde

Ny analyse viser, at elbiler indeholder stort potentiale for energilagring og dermed aflastning af elnettet.

(mere…)
Godt nyt for elbilejere med solceller: Elafgiftsrefusion på vej fra 2026

Tidligere har elbilsejere med solceller ikke kunne få refusion, det ændrer sig dog snart.

(mere…)
Fremgang for elbiler i EU – Danmark holder skansen

Salget af elbiler er gået en lille smule frem sammenlignet med samme tid sidste år.

(mere…)
Clever One-kunder får nu gratis adgang til PowerGo-ladere

Clever indgår endnu et partnerskab. Denne gang med PowerGo.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram