Fartkontrol-apps overvåger dig konstant

Saphe og Drive One kan tracke din adfærd døgnet rundt. Det samme gør Rejsekort-appen. Det kan være et problem, siger Datatilsynet.

Fartkontrol Saphe Drive One
Rejsekort, Saphe og Drive One er eksempler på apps, der kan tracke din lokation selvom appen ikke er åben (Foto: MereMobil.dk)

Det er kommet frem, at appen Rejsekort overvåger din fysiske lokation hele tiden. Det er en nødvendighed for at sikre, at du har en gyldig billet til hele rejsen, fortæller Rejsekort og Rejseplan A/S til DR.

Fremgangsmåden med at spore lokationen af brugerne findes også hos de populære fartkontrol-apps, som Saphe og Drive One samt flere andre apps.

Begge apps kræver, at funktionen ”Tillad Altid”, som principielt gør det muligt for appudbyderne, at indsamle alle lokationsinformationer døgnet rundt, selvom appen ikke er åben.

Det betyder, at selskaberne bag Saphe, Drive One og Rejsekort nøje kan fastslå og kortlægge, hvor du var, på hvilket som helst tidspunkt af døgnet. Det vil derfor være stærkt problematisk, hvis disse data slipper ud, anvendes til ”ikke venlige formål” som at blive solgt til tredjeparter.

Det vil sige, hvor du køber ind, hvor du bor, arbejder, hvem du besøger og hvor tit du er hos en elsker/elskerinde kan udledes af de indsamlede data.

Som sagt anvender fartkontrol-apps som Saphe og Drive One også konstant overvågning. Om det ligeledes er tilfældet for Ooono trafikalarm, har jeg ikke haft mulighed for at tjekke.

Udfordringen er, at de forskellige apps ikke kan fungere optimalt, hvis ikke ”Tillad Altid” er slået til. Om det kan laves anderledes, ved jeg ikke.

I forbindelse med Rejsekort-appen så lyder det fra Datatilsynet, at hvis en app indsamler mere information end det formål, som appen har, så kan det være et problem i forhold til GDPR, skriver DR.

Datatilsynet har ikke rejst en sag mod Rejsekort, men opfordrer til, at udviklerne får tjekket deres app igennem en ekstra gang, skriver DR.

GUIDE: Hvilken fartkontrol-app er bedst?

Mere til historien

Ved en gennemgang af flere apps på min telefon, har jeg noteret, at også DSB, Fartkontrol.nu, Homey, SmartThings og Segway Navimow var sat til ”Tillad Altid”.

Det er stadig et problem at bruge MitID og Digital Post

Digitale tjenester skaber stadig bøvl og problemer for mange.

(mere…)
Gider du ikke vente i køen hos Skat?

Nu kan kan du få et pålideligt estimat på, hvad der i vente INDEN årsopgørelsen frigives.

(mere…)
Nyt stort tiltag fra E-boks

Snart kommer E-boks og Dewa med en digital tjeneste, som kan fungere i hele Europa.

(mere…)
Jeg droppede Microsoft Outlook og genvandt kontrollen over mit mailkaos

OUTLOOK VS CANARY MAIL: Et alternativ til Microsoft Outlook er Canary Mail. Denne AI-mailboks har givet mig fornyet kontrol over min indbakke.

(mere…)
Apple har frigivet ny app – Invitationer

En ny app, som hedder Invitationer, kan bruges til planlægning af begivenheder. Læs her hvad "Invitationer"-appen kan.

(mere…)
Betalte apps indsamler også data om dine børn

Betalingsapps er ikke en garanti for, at appen ikke indsamler din eller dine børns data, det viser ny undersøgelse.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram