Lader Meta bevidst skadeligt indhold ligge for at tjene penge?

Den danske psykolog Lotte Rubæk vender Metas ekspertgruppe ryggen. Hun frygter ekspertgruppen har givet en legitimitet til Meta.

Facebook logo
Meta, som ejer blandt andet Facebook og Instagram, er gang på gang blevet kritiseret for deres forretningsmodeller. Forretningsmodeller som har resulteret i en EU-dom. (Foto: Pixabay/Thomas Ulrich))

Psykologen Lotte Rubæk, daglig leder af Team for selvskade i børne- og ungdomspsykiatrien i Region Hovedstaden, har efter godt tre år valgt at træde ud af Metas ekspertgruppe.

Og det er der en helt klar årsag til.

Hun er “kommet til en erkendelse af, at den (ekspertgruppen, red.) i værste fald kan have givet en legitimitet til Meta, som på sigt kan stå i vejen for en strengt nødvendig politisk handling”.

Det skriver hun på LinkedIn og tilføjer, at hun “ikke længere tror på, at gruppens arbejde kan forbedre sikkerheden for børn og unge på deres platforme, så længe vi er oppe imod nogle forretningsmodeller, som grundlæggende vil noget andet”.

Til DR siger Lotte Rubæk, at hendes “klare opfattelse er, at alt indhold, som ikke er helt over grænsen, men som alligevel er skadeligt, lader Meta ligge”.

– “Det gør de, fordi det skaber interaktion og engagement blandt sårbare brugere,” siger hun.

en kvinde
Lotte Rubæk er cand.psych. og specialist i psykoterapi. Hun er leder af Team for selvskade i børne- og ungdomspsykiatrien i Region Hovedstaden. Og nu tidligere medlem af ekspertgruppe hos techgiganten Meta. (Foto: Region Hovedstaden/PR)

En undersøgelse foretaget af analyseinstituttet Epinion for DR viser, at hver fjerde i alderen 9 til 14 år svarer, at de oplever “ubehageligt” indhold online hver uge. Otte procent siger, at de oplever det hver dag.

Præcis hvad der defineres som “ubehageligt indhold” er usikkert, men i DR’s dokumentarserie “Alene hjemme på nettet” fortæller de medvirkende børn, at de har set videoer med vold, skyderier, drab, porno, selvskade og selvmord.

I en kommentar til britiske The Guardian udtaler en talsperson fra Meta ifølge Ritzau følgende:

– “Selvmord og selvskade er komplekse problemer, og vi tager dem utroligt alvorligt. Vi har konsulteret med sikkerhedseksperter, herunder dem i vores ekspertgruppe for selvmord og selvskade, i mange år, og deres feedback har hjulpet os med at fortsætte med at gøre betydelige fremskridt på dette område.”

Ifølge DR har Meta til gengæld ikke kommenteret, hvorvidt indhold bevidst ikke bliver fjernet for at øge engagement på platformene og dermed profit.

GÅ IKKE GLIP AF FREMTIDEN ⚡️
Tech-verdenen bevæger sig hurtigt. Vi samler de vigtigste nyheder, så du altid er foran – leveret direkte i din indbakke 4 gange om ugen.

Hold mig opdateret (gratis)


Mere til historien

Regeringen og Medierådet for Børn og Unge mener, at der skal kontrol med børns alder og aldersgrænserne på de sociale medier. Læs mere om det her

Nu låses chatten i Roblox: Barnets alder skal bekræftes af AI

Millioner af spillere vil i den kommende tid opleve, at chatten i Roblox er smækket i. En ny, omfattende opdatering kræver nu, at man beviser sin alder over for en AI. Læs her, hvad det betyder for dit barn.

(mere…)
Mette Frederiksen i frontalangreb på tech-giganterne: Men hvad er planen? 

Børn og unge skal beskyttes bedre mod tech-giganter som Meta, TikTok og Snapchat, lød det i Statsministerens nytårstale, men hvad skal der gøres?

(mere…)
Nytårshilsner 2026: Sådan sagde vi ”godt nytår”

Da champagnepropperne sprang, og 2025 blev til 2026, var det ikke telefonrøret, danskerne greb efter først. Nye tal viser, hvordan vi i dag bruger mobilen til at dele øjeblikket.

(mere…)
ZTE Watch K2 Pro test: Glem Xplora – her er det billige alternativ uden “fælder”

VIDEO: Er du træt af dyre abonnementer og servicegebyrer på dit barns ur? Jeg har sat ZTE Watch K2 Pro på en ultimativ prøve i virkeligheden for at se, om udfordreren kan slå markedslederen Xplora af pinden.

(mere…)
Ny trend på Ønskeskyen kan ødelægge dit barns juleaften

Det, der skulle være en hjælp til gaveindkøb, er blevet et værktøj til drillerier i skolegården. En træls trend på den populære app Ønskeskyen betyder, at gaveindkøbene kan ende i kaos.

(mere…)
Verdens første totalforbud: Millioner af børn mister adgang til sociale medier

Det er slut med TikTok, Snapchat og Instagram for millioner af teenagere i Australien. Verdens hidtil strengeste forbud er trådt i kraft – og platformene risikerer gigantbøder, hvis de ikke retter ind.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram