Tesla Model 3 Performance afsløret

Det forventes, at Tesla snart fremviser den nye Model 3 Performance, da den netop er spottet.

Billede af det, som rygtes at være Tesla 3 Performance, der er spottet i Valencia (Kilde: Twitter-video)
Billede af det, som rygtes at være Tesla 3 Performance, der er spottet i Valencia (Kilde: Twitter-video)

Tesla lancerede i september 2023 den nye Model 3 Highland, men den kom ikke i en Performance-model. Det ventes den snart at gøre.

En person har nemlig spottet bilen i Valencia, hvor Tesla angiveligt var i gang med at optage en reklamevideo med den. Videoen er offentliggjort på det sociale medie X af brugeren @dessiewisley. Du kan se den herunder.

Det rygtes efterfølgende at den nye model kommer med nye sportssæder, større bremseskiver, bedre og mere sporty affjedring, spoiler og nye 20 tommer hjul.

LÆS MERE: Apples elbil Apple Car droppet

I videoen kan man også se den har et ”Ludicrous-emblem” på bagklappen. Der spekuleres derfor i, at navnet ikke bliver Performance, men måske i stedet Ludicrous. Mærket har tidligere været brugt på Model S Performance-modeller før den blev til ”Plaid”. Men her må vi altså væbne os med tålmodighed før Tesla melder noget officielt ud.

Den ventes at blive lanceret i nær fremtid. Og den danske pris ventes at være fra omkring 440.000 kroner. Det skal dog siges, at der periodiske er mange udsving i priserne på elbiler. Så vi må vente og se.

Skal, skal ikke: Er prisfesten på elbiler stoppet?

Mere til historien

Der florerer også rygter om, at Tesla i 2025 vil lancere en model til under 200.000 danske kroner, som måske vil hedde Model 2.

Toyota Urban Cruiser får skarp pris

Toyota har netop præsenteret deres nye elbil, Urban Cruiser, i Danmark og afsløret prisniveauet, som er yderst skarpt. 

(mere…)
Polestar 2 opdateret med ny teknologi og luksuslyd

(mere…)
Betaler du for meget for din bilforsikring?

Ny analyse viser, at vi betaler alt for meget for vores forsikringer. Tjek om du kan spare penge på din bilforsikring.

(mere…)
Tesla mere end halveret

Interessen for Elon Musks Tesla-modeller falder og falder. Volkswagen Group har overtaget.

(mere…)
Hyundai teaser ny el-crossover – Ioniq 4

En ny Hyundai-model er måske på vej inden så længe - rygterne svirrer om, at det kan være en Ioniq 4.

(mere…)
Er varmepumpen i en elbil vigtig?

GUIDE: En varmepumpe giver ikke kun varme i kabinen. De er også længere rækkevidde at hente.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram