Clever snød med rabatten

Vejdirektoratet har ophævet kontrakt med Clever A/S. Kontrakten blev ikke overholdt. Elbil-ladeparker skal i udbud igen.

en ladestation set fra luften
Der skal findes nye operatører til både rasteplads Lillebælt Syd og Lillebælt Nord. (Foto: Vejdirektoratet/PR)

Vejdirektoratet har ophævet kontrakten med Clever A/S på ladeparkerne Lillebælt Nord og Lillebælt Syd.

Kontraktophævelsen sker efter Vejdirektoratet har kunnet konstatere, at kontraktvilkårene om maksimalt ti procent rabat til Clevers egne abonnementskunder ikke er blevet overholdt.

Det skriver Vejdirtektoratet i en pressemeddelelse fredag.

Clevers abonnementskunder fik i stedet en væsentlig større rabat end ti procent i forhold til de kunder, som ikke har et ladeabonnement hos Clever.

– “Vi holder løbende øje med, at kontraktvilkår overholdes. Det er ikke sket i dette tilfælde. Vi har brugt de midler, som vi havde i kontrakten for at få Clever til at ændre deres prissætning, men da det ikke er sket, må vores veje skilles”, siger indkøbschef Helle Lange, Vejdirektoratet.

Eneste ansøger

– “Da vi bød på Lillebælt Syd og Nord, gjorde vi det på samme vilkår som andre ladeoperatører, og vi endte med at vinde hele udbuddet. Det har efterfølgende skabt nogle udfordringer og diskussioner i forhold til 10-procentsreglen og definitionen af det såkaldte konkurrenceområde. Derfor har vi siden maj 2023 været i dialog med Vejdirektoratet om at lade halvdelen af udbuddet gå om, så en anden operatør kunne få den anden halvdel,” siger Casper Kirketerp-Møller, adm. direktør hos Clever.

Vejdirektoratet og Clever har i forlængelse af ophævelsen indgået en aftale om, at Clever midlertidigt driver de to ladeparker videre, til der er fundet nye operatører.

Vejdirektoratet vil hurtigst muligt sende de to ladeparker i udbud igen og forventer at dele Lillebælt-parkerne op i to delaftaler. Lillebælt Syd og Lillebælt Nord blev indviet i henholdsvis marts og maj 2023 og blev som nogle af de første etableret med midler fra Infrastrukturplan 2035.

Mere til historien

Tesla anklages for systematisk at give ejerne skylden for fejl, som Tesla internt vidste skyldtes fejl i delene. Læs den historie her

Apple CarPlay får stor opdatering med iOS 26

Det er ikke kun iPhone, som får en stor opdatering. Apple CarPlay gør også - både på design og funktioner.

(mere…)
Tesla Model Y på vej med seks sæder 

Tesla er angiveligt på vej med en ny variant af model Y, som kommer med mindst 6 sæder - måske 7.

(mere…)
Mazda CX-6e klar til lancering i september

(mere…)
Bilafgifterne skaber usikkerhed

Særligt i Danmark viste maj en pæn fremgang i nyregistreringen af biler. Politiske forhandlinger om bilafgifterne skaber usikkerhed.

(mere…)
Skoda Elroq under lup – få svar på dine spørgsmål

VIDEO: Vi har prøvekørt Skoda Elroq og samlet jeres spørgsmål. Du finder alle svarene her.

(mere…)
Tilbage til fremtiden: Lexus giver elbilen manuelt gear

Lexus RZ-model introducerer manuelt gearskift, motorlyd og steer-by-wire.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram