Tesla til omkring 200.000 kroner er på vej

En lavpris-Tesla med navnet Tesla Model 2 er på vej i 2024, forlyder det.

Tesla Model Y
Tesla Model Y er den bedst sælgende bil i 10 år (Foto: MereMobil.dk)

Hvis du gerne vil have en elbil, men synes at 300.000 kroner og opefter, er for meget, så er der gode nyheder.

Tesla er angiveligt snart parat til at sætte en lavpris-Tesla i produktion, hvor prisen skal være i omegnen af 200.000 kroner (25.000 euro, red.). Det skriver Reuters.

Under et besøg på bilfabrikken i Grünheide, Tyskland, i starten af november har Elon Musk angiveligt omtalt den kommende billigere Tesla, der ventes at blive produceret i Tyskland.

Her skal vi dog huske, at Elon Musk er utilregnelig, så at han slår ud med armene overfor fabrikkens mange ansatte, er ikke det samme som at produktionen snart starter.

LÆS OGSÅ: Her der den nye Tesla Model 3

Tesla har ikke kommenteret på rygterne om Tesla Model 2.

Rygterne går på, at Model 2 vil have en rækkevidde på omkring 400 kilometer. Størrelsen vil være tilsvarende en Volkswagen ID.3.

LÆS OGSÅ: Bilimportørerne vil give danskerne biloplader ved deres bolig

VIL DU OPDATERES? ⚡️ Vi sender dig fire gange om ugen de seneste technyheder til din indbakke. Tilmeld dig gratis her! Afmeld når du har lyst.


Mere til historien

Tesla klarer sig rigtigt godt på bilmarkedet. Lige nu er Model Y den mest solgte bil de seneste 10 år. Læs historien her.

Volvo sænker priserne og opgraderer udstyret på EX40 og EC40

Volvo har sat prisen ned og er klar med nye udstyrsvarianter af modellerne EX40 og EC40.

(mere…)
Samsung Galaxy S26-serien kommer måske senere

RYGTE: Den næste serie af flagskibstelefoner fra Samsung får måske en senere lancering, end vi er vant til.

(mere…)
Vildt! Hver sjette bilist skifter slet ikke til vinterdæk

Du har som bilist nu ansvar for at køre med dæk, der passer til det aktuelle og forventede føre.

(mere…)
BMW siger farvel til chaufføren – 130 km/t uden at holde ved

BMW har fået godkendelse til “hands-off”-kørsel på motorvej. Du må køre 130 km/t uden at holde på rattet.

(mere…)
VW har overhalet Tesla med et ‘mulehår’

Tesla har igennem lang tid været det elbilsmærke med flest elbiler på de danske veje. Et turbulent år og svingende salg har nu ændret på dette.

(mere…)
Disse biler købte danskerne i oktober 2025 

Tesla var atter en dansker-favorit i september, men i oktober er de igen ikke i top 10. Se hvilke biler danskerne købte i oktober.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram