Samsung kan bruge overclocked Snapdragon til Galaxy S24

RYGTER: Samsung vil gøre brug af en 1 GHz GPU i deres kommende Galaxy-telefoner.

Galaxy S23 Ultra med Snapdragon
Den kommende generation af S-telefoner fra Samsung, gør brug af Gen 3 fra Qualcomm. Den nuværende kører på Snapdragon 8 Gen 2 (Grafik: Samsung)

Den næste generation af Samsung Galaxy vil bygge på den nye Snapdragon 8 Gen 3, men en overclocked GPU, det skriver GSMArena.

Snapdragon 8 Gen 3 gør brug af Adreno 750 GPU. Samsung vil overclocke denne GPU til at køre på 1.000 MHz, forlyder det. Til sammenligning kører Adreno 740 på 719 MHz, hvilket giver en forøgelse på 29 procent.

LÆS OGSÅ: OnePlus bekræfter Snapdragon 8 Gen 3 i flagskibsmodel

Qualcomm har ikke officelt bekræftet GPU-hastigheden på Snapdragon 8 Gen 3. Det kan derfor heller ikke vides med sikkerhed, om det er Samsung der vil overclocke GPU’en eller om det er Qualcomm, der giver den højere hastighed.

Snapdragon eller Exynos?

Både Samsung Galaxy S24-serien, Flip6 og Fold6 ventes at få Snapdragon 8 Gen 3, men måske ikke i Europa.

Det kan nemlig være at mobilerne i Europa og Sydkorea vil bruge Exynos 2400, hvilken er en ændring i strategien i forhold til S23-serien. Det er naturligvis en udvikling, at vi nøje følger.

VIL DU VIDE MERE OM SAMSUNG? De seneste Samsung-nyheder, og nyt om tech, kan du modtage i indbakken 4 gange om ugen. Tilmeld dig gratis netop nu! Frameld når du har lyst.

Mere til historien

Samsung forventes og annoncere Galaxy S24-serien i januar 2024, hvor MereMobil naturligvis er klar.

Apples kommende HomePad kan komme senere i år

RYGTE: Apples ventede HomePad kan udkomme senere i år – hvis rygterne altså taler sandt.

(mere…)
Google Pixel 10 er spottet i offentligheden

Sjusket eller uheldigt? Google Pixel 10 er spottet i Vancouver, Canada, under optagelser til en reklame.

(mere…)
Næste Xbox kan blive den sidste

KORT NYT: Måske bliver den næste Xbox den sidste konsol fra Microsoft.

(mere…)
Rygterne svirrer… Får vi AirTag 2 inden for en måned?

Der er mange rygter i gang om næste generation af AirTag. Måske lanceringen sker i nær fremtid.

(mere…)
Første kig på Xiaomi 16 

Selvom Xiaomi 16 først forventes lanceret til efteråret, er der allerede lækket CAD-baserede skitser, der afslører designet.

(mere…)
Samsung Galaxy S25 Edge er virkelig fedt designet, men … | TEST

TEST: Designet er argumentet. Prisen er det modsatte. Her er min test af Samsung Galaxy S25 Edge.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram