Nye tiltag skal spænde ben for digitale svindlere

Erhvervsministeriet og blandt andet banker og teleindustrien vil bremse svindleres brug af falske afsendernumre.

mobiltelefon holdes i hånden
Smishing og anden form for digital svindel går særligt ud over sårbare grupper, siger erhvervsminister Morten Bødskov (S). (Foto: Telenor/PR)

Erhvervsministeriet og en række partnere indgår nu et samarbejde om, at sætte en stopper for sms’er og telefonopkald fra svindlere, der forsøger at fiske penge fra sagesløse danskere.

– Digital svindel har nået et ret voldsomt omfang efterhånden, og det går særligt ud over sårbare grupper. Derfor er jeg glad for, at vi har sat initiativerne i værk, som kan beskytte os, siger erhvervsminister Morten Bødskov (S) til DR.

Der laves ifølge Erhvervsministeriet følgende tiltag

  1. Pengeinstitutterne indfører en beløbsgrænse på 50.000 kroner for straksoverførsler om dagen.
  2. Bankerne gennemfører kriminalpræventiv indsats over for særligt udsatte kunder – blandt andet information om fuldmagtsløsninger. Det betyder blandt andet, at pårørende nemmere vil kunne følge med i for eksempel en ældre persons udbetalinger.
  3. Styrket indsats mod falske sms’er – også kaldet smishing, hvor virksomheder kan få beskyttet deres mobilnumre mod at svindlere benytter dem.
  4. Styrket informationsindsats med løbende kampagner rettet mod ældre og andre borgere om digital svindel.

Derudover skal det være sværere for svindlere at gøre brug af falske afsendernumre, når de sender sms’er. Det er det velkendte svindelnummer kaldt smishing, som eksempelvis kan være, hvis en svindler får det til at se ud som om en sms kommer fra en bank, hvor der bliver bedt om personlige eller finansielle oplysninger, som et kontonummer eller et kreditkortnummer.

De fleste initiativer forventes at blive lanceret i første kvartal næste år, skriver DR.

De fire initiativer er skabt i fællesskab mellem Erhvervsministeriet, Teleindustrien, Finans Danmark, Forbrugerrådet Tænk og Ældre Sagen.

Mere til historien

I februar gik Telenor ind i kampen mod internetsvindel og begyndte at tilbyde privatkunderne et filter mod phishing og smishing. Læs mere om det her

Android-telefoner genstarter snart automatisk

Android er på vej med en funktion, der automatisk sætter din mobil til at genstarte, hvis den har været låst i noget tid.

(mere…)
Apple nægter stadig bagdør til iCloud

Sagen mellem Apple og den britiske regering har taget en ny drejning.

(mere…)
Penge tilbage fra Skat? Årsopgørelsen er på vej – men pas på!

Vær opmærksom! Årsopgørelsen lokker de trælse fisk ud i havet.

(mere…)
Sag om bagdør til krypterede iCloud-data skal udfordres i retten

Storbritannien, der ville have Apple til at implementere en bagdør til krypterede data i iCloud, udfordres nu.

(mere…)
Derfor lukkes din gamle Gmail

BAGGRUND: Her er forklaringen på, hvorfor din gamle Gmail- og Google-konto lukkes.

(mere…)
Krævede bagdør til personlige data – nu slukker Apple krypteringen

Apple har fjernet avancerede kryptering i Storbritannien efter et stigende pres for en implementering af en bagdør.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram