Mistanke: Huawei etablerer chipfabrikker med statsstøtte

Brancheorganisation mener, at den blacklistede kinesiske mobil- og teknologigigant Huawei omgår amerikanske sanktioner.

En mand på en scene
Ved konferencen Huawei Connect 2021 var temaet, hvordan digitale teknologier kunne løfte verdenssamfundet ud af kølvandet på corona-pandemien. (Foto: Huawei/PR)

Meget tyder på, at Huawei er ved at luske sig uden om de sanktioner, som ramte den kinesiske mobil- og teknologigigant i 2019.

I 2019 blacklistede USA med Donald Trump-regeringens velsignelse Huawei efter mistanke om, at virksomheden som leverandør til en række landes 5G-net kunne kontrollere mobil- og datatrafik. Mistanken gik også på, at Huawei var – eller måske er – det kinesiske styres forbindelse til at kunne spionere.

Siden 2019 er de amerikanske sanktioner udvidet. Det betyder, at Huawei hverken må bruge amerikansk software eller produktionsudstyr, ligesom både eksport og import til og fra USA er ramt af sanktioner.

Nu mener brancheorganisationen for store chipselskaber som blandt andre Intel, Nvidia, Samsung og ASML, at Huawei med statslige midler i omegnen af 30 milliarder dollars (knap 207 milliarder kroner) er ved, at etablere chipfabrikker – de såkaldte fabs – i Kina. Huawei mistænkes for, at have overtaget to eksisterende fabrikker, og at være i gang med at bygge yderligere tre fabs.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters med erhvervsmagasinet Bloomberg som kilde.

Huawei igen, igen i fokus

Således er Huawei for anden gang på få måneder landet i et nyt internationalt fokus. I juni lukkede EU-Kommissionen for brug af tjenester fra Huawei og ZTE, som også er en global aktør indenfor telekommunikation.

Huawei og ZTE vurderes at udgøre en risiko for EU’s sikkerhed. Kommissionen meddelte, at de to virksomheders produkter udgør en “væsentligt højere risici end andre 5G-leverandører”.

Ligeledes i juni kunne Bloomberg på baggrund af unavngivne kilder afsløre, at det daværende TDC i 2019 i bogstaveligste forstand var i seng med Huawei. En TDC-leder havde indledt et forhold til en ung kvindelig Huawei-ansat, og en medarbejder og finansdirektøren i TDC blev ifølge erhvervsmagasinet opsagt.

I maj underkendte Center for Cybersikkerhed (CFCS) en aftale mellem TDC Net og Huawei fra 2011. Det skete med telesikkerhedsloven fra 2021 i hånden, og betød at TDC Nets skal fjerne Huawei-udstyr fra deres fiberforretning.

☕️

Få mit personlige tech-overblik – og vind tech hver måned

Følg tech-verdenen uden om algoritmerne. Modtag Kaffepause med John G direkte i indbakken med de vigtigste nyheder og ærlige tests.

🎁 Som modtager er du automatisk med i den månedlige lodtrækning om et sæt Apple AirPods 4.

Mere til historien

Da Mobile World Congress blev afviklet i februar blev Huawei – endnu engang – mistænkt for overvågning. Der var tale om overvågning af messedeltagere. Læs mere om det her

Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Din robotstøvsuger kan være en åben dør for hackere

Dine smarte enheder i hjemmet kan være en genvej for it-kriminelle. En sikkerhedsekspert peger på 4 råd, der gør hjemmets enheder mere sikre.

(mere…)
Sikkerhedsforsker: Samsung-tv analyserer lyd og billeder til reklamer

En sikkerhedsforsker hævder at have fundet omfattende sporing i et Samsung-tv fra 2025. Samsung bekræfter generel indsamling af seerhistorik, men har ikke kommenteret forskerens påstande.

(mere…)
Svindlere udnytter MobilePays navneskift: Pas på denne besked

MobilePay skifter navn til Vipps den 12. januar 2027. Svindlere udsender nu falske beskeder om, at brugerne skal opdatere deres oplysninger.

(mere…)
Teleselskabet 3 ramt af cyberangreb: 400.000 navne og adresser kan være berørt

Uvedkommende har udnyttet en teknisk sårbarhed hos teleselskabet 3. Navne og adresser på op mod 400.000 nuværende og tidligere kunder kan være blevet tilgået.

(mere…)
Huawei Watch D3 får blodtryksmåling i Danmark

Huawei Watch D3 bruger en oppustelig luftpude i remmen til blodtryksmåling og kan nu benytte funktionen i Danmark.

(mere…)
Huawei Watch GT 7 Pro: 8 dages batteritid sætter konkurrenterne på plads

VIDEO: Det nyeste smartwatch fra Huawei udstiller konkurrenternes batteritid og leverer over en uges brug uden at se skyggen af en lader. Til gengæld må du acceptere færre apps og en mindre tæt integration med din telefon.

(mere…)
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram