Specifikationer på OnePlus 12 er lækket

Det ventes, at vi først får OnePlus 12 senere i år, men allerede nu er specifikationerne lækket. Se dem her.

OnePlus 11
OnePlus 11 ventes at få en efterfølger i slutningen af 2023 (Foto: MereMobil.dk)

Det nuværende flagskib for OnePlus er OnePlus 11, som kom på markedet i Kina tilbage i januar, mens det først ramte vores marked i februar. Allerede nu er der solide rygter om efterfølgeren, som ventes at hedde OnePlus 12.

Ifølge nye lækkede oplysninger fra en ofte pålidelig kilde, så vil OnePlus 12 blive lanceret på det kinesiske marked i december, mens øvrige markeder, som Danmark, får den nogle uger eller måneder senere.

Telefonen er fortsat under udvikling, men altså ude i nogle prototyper – men den endelige version kan blive anderledes. Det tyder dog på, at den kommer med Snapdragon 8 Gen 3-processoren under ”hjelmen”, samt en 6,7 tommer QHD-skærm af typen OLED med 120 Hz opdateringshastighed. Mens batteriet er på 5.000 mAh og understøtter 100 watts opladning via kabel. Det skriver GSMArena.com.

ANMELDELSE: OnePlus Pad | Et godt bud på prisvenlig tablet

Den kommer med et triple kamera-setup, hvor hovedsensoren er på 50 megapixels, mens der også er 50 megapixels ultravidvinkel og 64 megapixels periskop-zoom linse.

Som tidligere nævnt er det meget tidligt i processen, så der kan også forekomme ændringer.

Inden OnePlus er klar med OnePlus 12, så ventes det blandt andet at de præsentere en OnePlus Nord 3 og en foldbar.

LÆS OGSÅ: OnePlus Fold er måske en rebranded Oppo

Se vores test af OnePlus 11

Mere til historien

OnePlus har netop fået en ny ambassadør for brandet. Det er ingen ringere end den danske skateboardlegende Rune Glifberg.

iPhone Fold vil bruge Samsung-skærme

RYGTE: Når Apples kommende foldbare iPhone udkommer, ventes det at blive med en skærm fra Samsung Display.

(mere…)
Analytiker: Foldbar iPad er på vej tidligere end forventet

Apple har angiveligt rykket lanceringen af deres kommende foldbare iPad frem.

(mere…)
Flere prisjusteringer for Google Pixel er på vej

RYGTE: Når vi får Google Pixel 10-serien, bliver det måske med flere prisjusteringer – både til den gode og den dårlige side.

(mere…)
OnePlus Watch 3 endelig klar i handlen

OnePlus ændrede salgsstarten af OnePlus Watch 3 grundet en stavefejl. Nu er fejlen rettet og OnePlus Watch 3 er i butikkerne.

(mere…)
Nye detaljer om Samsung Galaxy Z Fold7

Den kommende Samsung Galaxy Z Fold7 har fået lækket flere af sine opgraderinger. Her er et overblik.

(mere…)
Tidligere iPhone-designer arbejder på nyt stort AI-produkt

Den velkendte Jony Ive, som i mange år stod i spidsen for designet af flere Apple-produkter, arbejder på et nyt ret specielt produkt.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram