Oister tilføjer lydunivers

Lyd-platformen Podimo bliver en del af Oistertainment-universet.

Mobilselskabet Oister udvider underholdningsuniverset med Podimo. Kunder vil således kunne få kendte stemmer som Mads Steffensen, Hella Joof, Jørgen Leth, Anders Lund Madsen og Sofie Linde i ørerne. Foto: Oister

Ubegrænset streaming af podcasts fra Podimo. Det er det nyeste abonnementstiltag fra det 3-ejede lavpristeleselskab Oister.

Oister-kunderne vil således fremadrettet kunne vælge et mobilabonnement, hvor Podimo Premium er inkluderet. Podimo Premium giver også adgang til ti timers streaming af lydbøger om måneden.

Podimo er dog ikke nyt i Oister-sammenhæng. Selskabets medlemmer af Oister+ har længe kunnet tilkøbe Podimo. Det nye er, at Podimo nu vil indgå i abonnementer.

Kunderne vil gerne lytte

Med Podimo har Oisters underholdningsunivers, som bærer navnet Oistertainment, fået et ben mere at gå på. I forvejen tilbyder selskabet – som de fleste andre mobilselskaber – film, tv og musik.

Direktør Anthony Lim, Oister, kan som konkurrenterne konstatere, at også deres kunder er glade for at streame lyd.

– “Derfor passer Podimo også perfekt til Oisters kunder, fordi podcast og lydbøger i sin natur muliggør, at lytteren kan synke ind i en god fortælling, når han eller hun er på farten eller skal bruge hænderne til at overstå dagens praktiske gøremål, men gerne vil underholdes samtidig,” siger Anthony Lim.

Ledte efter partner

Han tilføjer, at Oister længe har ønsket at udvide med lydfortællinger, og at man med Podimo har fundet den rette samarbejdspartner.

– “Podimo tjekker alle boksene af, for med et kæmpe bibliotek af podcasts og lydbøger i verdensklasse er der altid en god historie lige ved hånden, uanset hvad man foretrækker som lytter,” siger Anthony Lim. 

For Podimo er samarbejdet med Oister spændende og vigtigt, siger Emilie Korning, marketingschef hos Podimo.

– “Der er ingen tvivl om, at vi ser en stor værdi i, at endnu flere nu får glæde af vores omfattende lydunivers.”

Flere partnere

Hun afslører samtidig, at Podimo i 2023 ikke vil nøjes med Oister, men kommer til at arbejde med flere partnerskaber.

– “Til gavn for både partnerne og de mange danskere, der har taget lydformatet til sig,” siger Emilie Korning.

Podimos streaming indeholder en række store danske navne som Mads Steffensen, Hella Joof, Marie Louise Tuxen, Jørgen Leth, Anders Lund Madsen og Sofie Linde.

Podimo blev stiftet i København i 2019 af Morten Strunge, Nikolaj Koppel, Sverre Dueholm, Andreas Sachse og Eva Lægdsgaard, og har i øjeblikket mere end 220 medarbejdere på tværs af mere end 20 forskellige lande.

Mere til historien

Oistertainment-universet blev i efteråret udvidet med TV 2 Play. Læs mere om det her

Er I virkelig nødt til det, YouSee?

Irriterede ændring fra YouSee træder snart i kraft.

(mere…)
Halvpris-abonnementet bliver markant dårligere

Har du et halvpris-abonnement på Max, så bliver det nedgraderet markant.

(mere…)
Få fri tale og fri data for under en 20’er om måneden

❄️ Her er et cool vintertilbud. Du kan lige nu få flere abonnementer for 19 kroner om måneden i de første to måneder.

(mere…)
Formel 1 og anden livesport kan flytte til Netflix og andre streamingtjenester

Fodbold, tennis og måske Formel 1. Markedet for livesport er i opbrud.

(mere…)
Apple TV+ er nu klar på Android

ENDELIG! Apple TV+ kan nu downloades på Android-smartphones og -tablets.

(mere…)
Disney+ taber 700.000 kunder

KORT NYT: Det seneste kvartalsregnskab for Disney+ viser, at tjenesten har tabt 700.000 kunder over de sidste måneder.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram