Apple dropper måske M2 Extreme

Apples kommende Mac Pro-computer kommer måske alligevel ikke med M2 Extreme-chip.

M2-chippen (Foto: Apple)
Mac Pro kommer måske “kun” med M2 Ultra-chip (Foto: Apple)

Selvom det aldrig har været officielt, så var det forventet, at Apple ville overgå deres M1 Ultra-chip vi kender fra Mac Studio med en eventuel ekstrem version i Mac Pro.

Navnet kunne meget vel være M2 Extreme, men måske får vi ikke denne at se.

IT-journalisten Marc Gurman fra Bloomberg mener, at Apple har droppet M2 Extreme, men fortsat kører med test af Mac Pro på M2 Ultra-chip. Det skriver Macrumors.

Det menes, at M2 Ultra kommer i en konfiguration med op til 24-kernet CPU og 76-kernet GPU samt op til 192 GB RAM.

LÆS OGSÅ: 15,5 tommer MacBook Air på vej

Der vil være mulighed for og tilføje mere RAM, lagringsplads og andre komponenter. Dette er en interessant udmelding da ingen af Apples tidligere Silicon-computere har haft mulighed for udvidelse.

Den kraftigere udgave, M2 Extreme, ville havde været med op til 48-kernet CPU og 152-kernet GPU. Dette har Apple dog eftersigende droppet for den skulle være for kompleks at producere, uden også at blive med dyr.

Ifølge Gurman ville prisen på M2 Extreme ligge på omtrent 10.000 dollars for den laveste konfiguration, hvilket vil gøre den til et nicheprodukt for mange.

Se vores test af Mac Studio med Mac Display

Mere til historien

Mac Pro er den dyreste og største computer fra Apples nuværende produktlinje. Det er også den sidste, der mangler at overgå til Apple Silicon-chipserierne

Stor iPhone-prisstigning er måske aflyst

Det tyder på, at Apples strategi måske virker mod Donald Trump, som åbner for Apple-toldundtagelse.

(mere…)
Analytiker: Foldbar iPad er på vej tidligere end forventet

Apple har angiveligt rykket lanceringen af deres kommende foldbare iPad frem.

(mere…)
Flere prisjusteringer for Google Pixel er på vej

RYGTE: Når vi får Google Pixel 10-serien, bliver det måske med flere prisjusteringer – både til den gode og den dårlige side.

(mere…)
Nye detaljer om Samsung Galaxy Z Fold7

Den kommende Samsung Galaxy Z Fold7 har fået lækket flere af sine opgraderinger. Her er et overblik.

(mere…)
Tidligere iPhone-designer arbejder på nyt stort AI-produkt

Den velkendte Jony Ive, som i mange år stod i spidsen for designet af flere Apple-produkter, arbejder på et nyt ret specielt produkt.

(mere…)
Apples smart-home kommer måske slet ikke i år

RYGTE: Den rygtede smart-home-hub kommer måske slet ikke i år.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram