Huawei overhaler Apple inden om

Når Apple i dag muligvis præsenterer en iPhone med satellitforbindelse, så har kineserne allerede taget broden af nyheden.

Huawei stand på Mobile World Congress (Foto: Huawei)

Rygterne svirrer igen om smartphones med indbygget satellitforbindelse.

For nylig var det rygtet nået op til den altid ventede og imødesete lancering af nye iPhones.

Her siger rygterne, at Apple meget vel kan overraske, når markedets førende indenfor smartphones lancerer nye modeller.

Rygterne svirrer i hvert fald endnu engang om, at Apple lancerer den første iPhone med indbygget satellitforbindelse.

Men mens verdens fokus igen er rettet mod Apple, så har Huawei sendt Mate 50 på markedet, og den kan ifølge Computerworld ikke kun benytte sig af det gængse mobilnetværk, men også koble sig op til kinas globale satellit-netværk ved navn BeiDou.

Ifølge Computerworld vil det med Huawei Mate 50 være muligt, at sende sende korte tekstbeskeder og foretage basal navigation fra steder helt uden normal mobildækning.

Men mens Apples sortiment af iPhones nærmest med garanti vil ramme det danske marked, så skal man lede efter Huaweis Mate 50 uden for Danmarks grænser. Ifølge Computerworld fås Mate 50 for 720 euro, mens flagskibet Mate 50 Pro koster 999 euro.

MereMobil.dk dækker Apples event “Far Out”, der finder sted i dag fra klokken 19.00.

Mere til historien

Også da iPhone 13-serien skulle lanceres løb der rygter om satellitkommunikation.

Apple og Issey Miyake lancerer ‘iPhone Pocket’

Apple har indgået et usædvanligt designsamarbejde med modehuset Issey Miyake om et nyt tilbehør: iPhone Pocket. 

(mere…)
Reklamer på Apple TV? Nej!

Lige nu går Apple en anden vej end konkurrenterne.

(mere…)
Dette smartwatch er vanvittigt! Jeg har testet Huawei Watch Ultimate 2

TEST: Huawei Watch Ultimate 2 ser fedt ud og føles lækkert. Desværre er jeg ikke helt tilfreds med batteritiden.

(mere…)
Slut med klodsede sportssmartwatches – her holder batteriet op til 21 dage!

De nye smartwatches fra Huawei vinder på både design, funktion og batteritid.

(mere…)
Huawei Mate 70 Air: Slank topmobil med stort batteritid

Huawei er klar med deres bud på en ultratynd smartphone, men den går ikke på kompromis med kamera og batteri.

(mere…)
Apple på vej med billig MacBook

Apple er ved at udvikle en ny, mere prisvenlig MacBook, der forventes at ramme markedet i første halvdel af 2026. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
7 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram