Apple-leverandør satser stort på elbiler

Den taiwanesiske elektronik-kæmpe Foxconn vil udvikle elbiler og sætter fart på produktionen med dedikeret fabrik.

elbil hybridbil biler
Foxconn vil satse mere på elbiler (Foto: MereMobil.dk)

Tæt på noget der ligner million elbiler fra 2024 til 2030 skal rulle af samlebåndet på Foxconn Technology Groups nye fabrik i Thailand. Det er ambitionen ifølge flere medier.

Således er det målsætning at fremstille 50.000 enheder inden udgangen af 2023. Derefter skal kapaciteten udvides til 150.000 biler årligt frem til 2030, skriver blandt andre Yahoo News.

Foxconn Technology Group er en kæmpe inden for elektronik og fremstiller blandt andet Apples iPhones på fabrikker i Indien.

Foxconn producerer i forvejen elbiler og står for produktionen af den danske stjernedesigner Henrik Fiskers Tesla-dræber Fisker Emotion. Det sker på fabrikker i USA. 

Nyhedsbureauet Reuters fortalte tidligere på året, at det er planen at Foxconn skal producere ikke færre end 250.000 styk af Fisker Emotion inden starten af 2023.

Med den nye fabrik i Thailand tager Foxconn et alvorligt og ambitiøst spring ind i elbilbranchen.

Her er ambitionen nemlig ikke kun, at være underleverandør og samlefabrik, men også at være en væsentlig spiller i udviklingen af elbiler.

Mere til historien

Ifølge Wikipedia er Foxconn den største eksportør i Storkina (Storkina er et udtryk benyttet om det samlede område, der omfatter Fastlandskina, Hongkong, Macao og Taiwan, red.) og den anden største eksportør i Tjekkiet. Foxconn er desuden kendt for, at have været involveret i adskillige kontroverser i forhold til, hvordan virksomheden behandler sine ansatte på sine fabrikker i Kina.

Ny Færdselslov: Sommerdæk er nu ulovlige i sne og is

Der har indtil nu ikke været ulovligt at køre på sommerdæk hele året. Nu kan sommerdæk i vintervejr give store bøder.

(mere…)
Billigere Tesla kommer nu til Danmark – se kompromisserne i den nye Model Y

Tesla har lanceret den nye Model Y Standard i Danmark. Prisen falder, men udstyret skæres væk.

(mere…)
MG4 Electric Luxury får historisk lav pris

MG Danmark sætter nu en ny pris på MG4 Electric Luxury og prisnedsættelsen gør elbilen tilgængelig for under 200.000 kroner.

(mere…)
Skoda øger trækkapaciteten på Elroq og Enyaq

Skoda har annonceret en markant opgradering af trækkapaciteten for sine firehjulstrukne elbiler, Elroq og Enyaq. 

(mere…)
Billige varianter af Model Y og Model 3 – her er det du ikke får

Tesla har lanceret de nye varianter, Model Y Standard og Model 3 Standard, i USA. Læs om kompromisserne her.

(mere…)
BYD Dolphin bliver billigere og bedre

BYD er klar med mere udstyr og lavere pris på deres lille bybil Dolphin.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram