Nu kan du bruge Android Auto i Danmark

Køreturen er reddet. Android Auto understøttes nu i mere end 500 bilmodeller – samt via en app – også i Danmark.

Android Auto
50 forskellige bilmærker understøtter nu Android Auto i Danmark (Foto: Google)

Google har annonceret, at Android Auto nu er tilgængelig for bilister i Danmark. Dermed gør Google det officielt, at deres integration i bilers infotainmentsystem nu fungerer med mere end 500 forskellige bilmodeller fordelt på 50 bilmærker.

Den opmærksomme bilist har måske for længst opdaget, at Android Auto er poppet frem på bilens skærm, når telefonen blev tilsluttet med et USB-kabel eller trådløst. Faktisk har nogle bilmodeller kunne bruge Android Auto i adskillige måneder – måske længere.

Årsagen er, at integrationen har været tilgængelig i andre lande omkring os og at Google gerne afprøver ting over en længere periode uden at tale så meget om det.

Når Google nu officielt melder ud, at Android Auto kan bruges i Danmark, er det fordi, at det først er fra nu af, at Google kan stå inde for at alle funktioner og integrationer virker efter hensigten på dansk.

Du kan bruge Android Auto på to måder. Enten tilslutter du telefonen til bilen med et kabel (eller trådløst) eller også henter du appen Android Auto på telefonen.

Sidstnævnte er relevant, hvis du som jeg har en bil af ældre dato uden infotainmentsystem med Android Auto i softwaren.

For at bruge Android Auto med en understøttet bil, skal telefonen køre Android 10 eller nyere. Bruger din telefon en ældre version, må du nøjes med at anvende appen.

Du kan læse mere om Android Auto på den officielle Android Auto side.

Mere til historien

Android Auto er også blevet tilgængelig i Sverige, Norge og Finland.

Billigere Tesla kommer nu til Danmark – se kompromisserne i den nye Model Y

Tesla har lanceret den nye Model Y Standard i Danmark. Prisen falder, men udstyret skæres væk.

(mere…)
MG4 Electric Luxury får historisk lav pris

MG Danmark sætter nu en ny pris på MG4 Electric Luxury og prisnedsættelsen gør elbilen tilgængelig for under 200.000 kroner.

(mere…)
Skoda øger trækkapaciteten på Elroq og Enyaq

Skoda har annonceret en markant opgradering af trækkapaciteten for sine firehjulstrukne elbiler, Elroq og Enyaq. 

(mere…)
Billige varianter af Model Y og Model 3 – her er det du ikke får

Tesla har lanceret de nye varianter, Model Y Standard og Model 3 Standard, i USA. Læs om kompromisserne her.

(mere…)
BYD Dolphin bliver billigere og bedre

BYD er klar med mere udstyr og lavere pris på deres lille bybil Dolphin.

(mere…)
Nu bliver din Google-højtaler endelig intelligent

Med lanceringen af nye smarthome-produkter og udrulningen af Gemini betyder det også et farvel til Google Assistant.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram