Apples mobilur dominerer salget af LTE-smartwatches

Selvom det stadig er ret nyt med et smartwatch som kan ”erstatte” mobilen, så viser en analyse, at Apple lige nu er markedsledende.

Herhjemme i lille Danmark, er det stadig nyt, at man kan bruge sit smartwatch uden at have mobilen i nærheden. Apple har med Apple Watch Series 3 givet os en god mulighed for at være med på den nye dille.

Indtil videre ser det ud til, at Apple har skudt papegøjen med deres seneste satsning. For tager man udgangspunkt i en artikel som MacRumors står bag, så kan man se, at Apple dominerer markedet på verdensbasis inden for LTE-smartwatches.

Billedet som vi nu deler, er baseret på data som Canalys har samlet sammen for første kvartal af 2018.

I undersøgelsen ses, at Xiaomi ligger lige ved siden af Apple. Men dette billede viser den samlede udskibning af deres smartwatches inklusiv dem som ikke har LTE. Grunden til Xiaomi ligger så tæt på Apple skal findes i, at cirka 90 procent af denne sending er deres ur som ikke har LTE.

Hvis man ser på LTE-udgaver af urene, så kan man sige, at Apple dominerer markedet for første kvartal af 2018. 59 procent af de LTE-udgaver af smartwatches der er sendt ud står der Apple Watch Series 3 (GPS+Celluar) på, lyder det fra Canalys.

Mere til historien

I Danmark har man kunne købe Apple Watch Series 3 (GPS+Celluar) siden den 11. maj 2018, så det er stadig ret nyt. Indtil videre, er det kun mobilselskabet 3, der understøtter denne model af uret.

Apple-boss: iPhone måske overflødig om 10 år

Teknologien udvikler sig med hastige skridt, hvilket også gør, at iPhone kan blive overflødig i fremtiden.

(mere…)
Apple arbejder på AI-søgning i Safari

Apple overvejer AI-drevet søgemaskine i Safari.

(mere…)
Apple forklarer forsinkelsen af de store AI-nyheder

Flere af Apples AI-funktioner lader fortsat vente på sig. Apple har forklaret grunden.

(mere…)
Apple ændrer på iPhone-lanceringer

Rygterne svirrer om, at Apple vil ændre lanceringstidspunkterne for deres iPhone-modeller og dele dem ud på året i stedet.

(mere…)
Huawei Watch D2 holder øje med dit blodtryk | TEST

(mere…)
Apple Watch SE 3 kan få nye skærmstørrelser

Det kommende Apple Watch SE kan få nye skærmstørrelser, hvis de seneste rygter holder stik.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram