Apple patenterer den digitale kuglepen

En Apple smartpen er under overvejelse. Apple har fået patent på en digital kuglepen der kan skrive på almindeligt papir.

Patenttegning på en Apple smartpen

Patenttegning på en Apple smartpen

Apple har fået et patent i USA på en enhed, der bedst kan betegnes som en digital kuglepen. Enheden skal kunne skrive på enhver overflade, og efterfølgende kan håndskriften eller tegningerne ses på et digitalt device, som f.eks. en tablet, smartphone eller computer. Det skriver CNBC.com.

Lige før årsskiftet lagde U.S. Patent and Trademark Office (USPTO) nogle koncepttegninger fra Apple ud på nettet, der beskriver en pen med indbygget accelerometer, hukommelse og en mulighed for at kommunikere trådløst med andre enheder.

Det særligt interessante ved patentet er, at enheden indeholder blæk, så brugeren kan se hvad der skrives eller tegnes. Dermed skal man altså ikke nøjes med at tegne på skærmen, men kan bruge ethvert underlag. Med andre ord bliver der mulighed for skrivning i den gammeldags notesblok, mens skriften samtidigt lagres digitalt.

Apple har tidligere fået patent på en stylus-enhed, der kunne bruges på touchskærme, ligesom det kendes fra S Pen der medfølger Samsung Galaxy Note produkterne.

En patentansøgning er ikke det samme som, at en produkt vil komme i butikkerne. I begyndelsen handler det om, at sikre sin idé mod, at blive brug af konkurrerende virksomheder.

Mere til historien

Apple er ikke de eneste der har tænkt tanker om en ”smartpen”. Neo N2 smartpen er et eksempel på dette. Med denne kan notater også digitaliseres. Neo N2 kræver brug af specialpapir der fungerer som en guide for pennen. Også Equil Smartpen 2 er et eksempel på en digital pen.

Video: Neo smartpen N2

http://www.youtube.com/watch?v=CrxnsASswlw

Video: Equil Smartpen 2

Disse enheder ventes ikke at få Apples nye software

RYGTE: En liste er klar med de enheder, som ikke forventes at modtage Apples nye software.

(mere…)
Flere iOS 26 nyheder er lækket

Selvom Apples udviklerevent først er i næste uge, skulle flere iOS 26-nyheder allerede være ude.

(mere…)
Apple teaser for de næste store nyheder

Apple afholder stor keynote i næste uge, hvor det ventes, at vi får et smugkig på fremtiden. Apple teaser for "sleek peek".

(mere…)
Polestar klar til Apples CarPlay Ultra – men uden tidsplan

Polestar vil fortsat gerne samarbejde med Apple.

(mere…)
Apples 2025-lancering – det forventer vi

Der er under en uge til, at vi får ny software at se fra Apple. Derfor har vi samlet rygter og forventninger til dig.

(mere…)
Apple på vej med stor navneændring

Skal man tro Bloomberg, så vil Apple inden længe ændre navngivningen af deres styresystemer. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram