Wearable gadgets – sådan bliver fremtiden

Web-TV: Elektronik kan være indbygget i alt. Vi tager et lille kig ind i fremtiden for wearable gadgets.

Bærbar elektronik, eller wearable gadgets, forventes at få et gennembrud i løbet af 2014. Det spår blandt andet Consumer Electronics Association, efter det store gadget-show CES i Las Vegas, der blev afholdt i begyndelsen af januar.

Blandt eksempler på bærbar-tech er personlige lydforstærkere, der kan hjælpe os til at høre bedre, ikke at forveksle med høreapparater. Også pandebånd med indbyggede hovedtelefoner, som hjælper til en bedre søvn er på vej. Det samme er briller med kamera, handsker med indbygget højtaler og mikrofon og meget andet.

Det store hit lige nu er fitnessarmbånd som Jawbone og Fitbit Flex.

TEST: Fitbit Flex

Livet bliver logget

Denne kategori vil i løbet af året eksplodere. Producenter som LG, Samsung og Sony er på vej med deres bud på, hvordan et gadget-armbånd skal fungere.

Mens eksempelvis Fitbit og Jawbone overvåger motion og søvn, tager Sony Smartband monitoreringen et skridt videre. Dette armbånd finder automatisk ud af om personen der bærer det, går eller cykler.

LG Lifeband Touch

En applikation på smartphonen sammensmelter bevægelsesdata med GPS-positionen, billeder man tager og musik der lyttes til. Oven i dette kan vigtige livsbegivenheder bookmarkes ved et tryk på armbåndets knap, hvorefter der oprettes et mærke i ens life-log.

Mere til historien

Et smartwatch som Samsung Galaxy Gear er også en wearable gadget, og vi skal vænne os til, at alt i princippet kan have elektronik indbygget. Det kan være halskæder, t-shirts, jakker og meget andet.

Læs også
Smartwatch-dual: Sony mod Samsung

 

 

 

YouTube-bilen skabte konflikter

VIDEO: Stor skærm til underholdning på køreturen er en "wow-faktor" i Xpeng G9, men også en potentiel konfliktskaber.

(mere…)
Sony dropper 8K TV

KORT NYT: Sony har lanceret deres 2025-serie og ligeledes udfaset 8K.

(mere…)
Lækkede billeder: Sony Xperia 1 VII har fortsat jackstick

Sony er efterhånden den eneste smartphone-producent, som har jackstick.

(mere…)
Sony er klar med nye lavpris-inear headsets

Sony har opdateret deres billigere headsets og er nu klar med en opfriskning i den billige kategori.

(mere…)
Opladning af elbiler: Her er, hvad jeg har oplevet

VIDEO: Her er noget af det, som er rart at vide om opladning af elbiler.

(mere…)
Sony arbejder på 200 megapixels kamera

Det rygtes, at Sony arbejder på en 200-megapixels kamerasensor, som skal konkurrere mod Samsung.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram