LG’s kommende topmodeller får fingeraftryksscanner

RYGTE: Skal man tro de seneste rygter, så vil LG’s kommende topmodeller også have fingeraftryksscanner, ligesom iPhone 5S og HTC One Max.

HTC One Max (Foto: HTC)

Fingeraftryksscanneren ses her på bagsiden af HTC One Max (Foto: HTC)

Fingeraftryksscannere var på et tidspunkt det helt store i computere, men sidste år begyndte mobilproducenterne også at benytte teknikken i smartphones. Apple har funktionen i deres iPhone 5S og HTC har benyttet det i deres phablet, HTC One Max.

Men nu forlyder det altså også, at LG går dem i bedene og bruger funktionen i nogle af deres kommende telefoner. Det skriver Androidguys.com.

Rygterne siger ikke noget om, hvilke modeller vi skal forvente at se fingeraftryksscanner på, men det forventes LG er på vej med både en LG G3 og måske en LG G2 Pro.

 – LG G3 måske i handlen til maj

LG G3 er en oplagt mulighed, da det var under overvejelse til sidste års topmodel LG G2. Det skriver Pocketnow.com.

 – WEB-TV: LG G Flex – eksklusiv Danmarks-premiere

LG har endnu ikke hverken be- eller afkræftet, at der vil komme fingeraftryksscanner på en eller flere af deres kommende produkter.

Mere til historien

Både Apple og HTC benyttede fingeraftryksscanner i 2013, men på henholdsvis iPhone 5S og HTC One Max er den teknik der er brugt, forskellig fra hinanden.

Placeringen af fingeraftryksscanneren er også forskellig, da den er på ”hjem-knappen” på iPhone 5S, mens den er på bagsiden på HTC One Max.

iPhone 17 Pro kan blive dyrere og billigere

RYGTE: Den kommende iPhone 17 Pro får måske en højere pris, men til gengæld mere plads.

(mere…)
Xiaomi 16-serien får kraftig opgradering af selfiekamera

Den kommende Xiaomi 16 rygtes, at få en stor opgradering på selfie-kameraet.

(mere…)
Billig MacBook rygtes på vej i år

RYGTE: Apple rygtes at være på vej med lanceringen af en billig MacBook senere i år.

(mere…)
Live-oversættelse med AirPods på vej

RYGTE: Liveoversættelse via AirPods kommer måske snart.

(mere…)
Apples smarte Siri har lange udsigter

Den intelligente Siri er endnu ikke lanceret og det har stadig lange udsigter.

(mere…)
Samsung Galaxy S25 FE vil genbruge chiptype

RYGTE: Den kommende Samsung Galaxy S25 FE får måske samme chip som sidste års model.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram