Apples iOS slog Android på Black Friday

Android er klart størst når, det kommer til markedsandele, men det var iOS-platformen, der dominerede den amerikanske Black Friday.

Apple iPhone 5C

Apple iPhone 5C (Foto: Apple)

Det er muligt, at Android har større markedsandel end Apples iOS, men når det kommer til den årlige ”Black Friday”, så er Apple altså fortsat foran.

Nye tal fra IBM Benchmark viser, at Apples brugere brugte flere penge i gennemsnit på Black Friday.

iOS-brugere købte i gennemsnit for 127,92 dollar per bestilling, mens Android-brugere ”kun” brugte 105,20 dollar per bestilling. Det skriver Macrumors.com.

iOS-brugere brugte ikke alene nok penge, men stod faktisk også for 18,1 procent af al online-trafikken, mens Android-brugere kun stod for 3,5 procent – til trods for deres større markedsandele.

Dataene er indsamlet fra salg på 800 amerikanske detail-butikkers hjemmesider til IBM Benchmarks rapport.

Mere til historien:

Black Friday er en amerikansk tradition, som vi Danmark åbenbart er ved at tage til os. Ligesom Valentines Day, Halloween m.v. så er det butikkerne, som ser en fordel i at for-danske disse amerikanske traditioner.

Black Friday er dagen efter Thanksgiving, som altid finder sted den fjerde torsdag i november, og kendetegnes ved det er starten på årets”jule-shopping”. Og det hedder Black Friday, da mange forretninger får en af deres bedste omsætninger denne dag – og i regnskaber er overskud skrevet med sort, mens underskud er rødt.

Elgiganten er en af de butikskæder, som herhjemme også afholder Black Friday, dette foregår dog online. Du kan læse nærmere her, hvordan Elgiganten afholder Black Friday.

Billigere iPhone-reparation: Nu tvinges Apple til at sænke prisen

Har du en smadret skærm eller et slidt batteri? En ny historisk afgørelse betyder, at du snart kan spare mange penge på at få din iPhone fixet i Danmark.

(mere…)
Apple genopliver: iMac Pro kan være på vej

Siden Intel-dagene har der været stille. Men nu er der fundet beviser dybt i systemet, der tyder på, at Apple endelig har lyttet - iMac Pro kan være på vej.

(mere…)
Apple og Samsung går fri: Din mobil bliver (måske) hverken dyrere eller dårligere

Mens konkurrenterne kæmper med en global krise, ser de to giganter ud til at klare frisag. Se hvorfor du (måske) slipper for prisstigninger næste år.

(mere…)
iPhone 18 Pro rygte: Skjult Face ID og variabel blænde

Detaljer om A20-chippen og et nyt kamerasystem er lækket. Læs mere om de nye tekniske specifikationer på iPhone 18 Pro.

(mere…)
iPhone 17e rygte: Apple retter en mangel

RYGTE: iPhone 16e skuffede på ét bestemt punkt. Nu ser det ud til, at Apple har lyttet – og iPhone 17e får præcis den opgradering, mange har savnet.

(mere…)
Sådan bruger du Apple Intelligence: De 4 vigtigste funktioner på din iPhone

GUIDE: Du har fået AI-funktioner på iPhone, men ved ikke helt, hvad de kan? Vi guider dig gennem de 4 vigtigste værktøjer – fra sjove Genmojis til professionel skrivehjælp.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram