Urremmen til dit Apple Watch skal stramme sig selv

Husker du de selvstrammende snørebånd i filmen “Tilbage til fremtiden”? En ny patentansøgning tyder på, at Apple arbejder på noget lignende.

Illustration fra patentet (Foto: USPTO)

Den norske tech-side Tek.no skriver, at Apple netop har fået patent på en selvjusterende mekanisme til elektroniske apparater, som kan bæres på kroppen.

I patentansøgningen skriver Apple, at smart- og træningsure ofte kun tillader en grov justering af urremmen. Dette betyder, at uret ikke altid sidder komfortabelt. Samtidigt kan det man opleve at remmen bliver løsere ændre sig pga. af sved eller bevægelse.

Apple Watch Series 3 – dansk pris og tilgængelighed

Apples dynamiske tilpasningsløsning skal gøre det muligt, at remmen automatisk tilpasser sig brugeren. Dette skal sikre, at du altid har en optimal komfort, når du bærer et Apple Watch.

Justeringen kan f.eks. foregå ved at sensorer løbende indsamler biometriske data. Dette betyder, at hvis uret registrerer, at du er igang med fysisk aktivitet, kan det selv stramme urremmen, så det sidder bedre og ikke hopper rundt på armen.

Udover den automatiske justering, kan brugeren også selv justere remmen via Apple Watch brugerfladen.

Hvis du er super-nørdet, kan du se patentet her

Mere til historien

Selvom patentet er godkendt, er der ingen garantier for, at det bliver til et færdigt produkt i fremtiden.

Hvis din adgang til Gmail, iCloud og Outlook lukkes – hvad gør du så?

Hvad sker der, hvis din adgang til Microsoft 365, iCloud eller Gmail forsvinder?

(mere…)
Meta blokerer for Apple

Apple Intelligence er blevet blokeret på Facebook, Instagram, Threads og WhatsApp.

(mere…)
Apple er klar med iOS 18.4.1

KORT NYT: Apple har udsendt en mindre opdatering i form af iOS 18.4.1, der retter en træls fejl med CarPlay.

(mere…)
iPhone Fold vil bruge Samsung-skærme

RYGTE: Når Apples kommende foldbare iPhone udkommer, ventes det at blive med en skærm fra Samsung Display.

(mere…)
Stor iPhone-prisstigning er måske aflyst

Det tyder på, at Apples strategi måske virker mod Donald Trump, som åbner for Apple-toldundtagelse.

(mere…)
Analytiker: Foldbar iPad er på vej tidligere end forventet

Apple har angiveligt rykket lanceringen af deres kommende foldbare iPad frem.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram