Nordisk Film-indhold flyttes til Disney+

KORT NYT: Disney+ får snart adgang til danske, finske, norske og svenske film via Nordisk Film.

Disney+
Disney+ har indgået et samarbejde med Nordisk Film og rettigheder til film fra flere nordiske lande. (Grafik: MereMobil.dk)

Fra efteråret 2026 får Disney+ adgang til danske, finske, norske og svenske film fra Nordisk Film.

Det sker i en ny samarbejdsaftale mellem Disney i Norden og Nordisk Film, skriver Flatpanels.

Aftalen har tidligere ligget hos YouSee, men rykkede senere til Amazon Prime, hvor den i 2026 har ligget i tre år – ligesom den gjorde hos YouSee.

Flatpanels skriver også, at Amazon Prime havde adgang til de internationale film, som Nordisk Film havde distributionsrettighederne til, men den nye aftale nævner ikke noget om disse rettigheder.

Dermed er vi endnu engang ude i, at indhold flytter rundt, præcis som vi har beskrevet i vores tema om pirater i Danmark. En af årsagerne til pirateri ligger netop i, at indhold forsvinder. Læs mere her.

Rettigheder til fodbold

En af de første film, der kommer til Disney+, bliver Klassefesten 4, der lander på tjenesten i efteråret 2026. Alle film vil være tilgængelige med lokale undertekster.

Det vides ikke, om det får nogen betydning for deres egen tjeneste, Nordisk Film+, der – som navnet indikerer – også har en del titler, blandt andet Ternet Ninja 2 og Druk.

Disney+ prøver for alvor at nå ind på det danske marked. Udover deres eget katalog og samarbejdet med Nordisk Film har Disney+ også rettighederne til fodbold.

Her er det nemlig Disney+, der sidder med rettighederne til Europa League og Conference League, mens Viaplay har rettighederne til den helt store turnering, Champions League.

LÆS MERE: Oscar-uddelingen overvejer streaming

Mere til historien

Netop fodboldrettighederne kan være meget forvirrende. For nylig kunne vi skrive om kvalifikationskampene i europæisk fodbold og manglen på samarbejde.

TV 2 Play: Flere skal betale!

MANGE flere danskere skal have pengene frem og betale for TV 2 Play.

(mere…)
Nu kan YouTube opskalere videoer i dårlig opløsning

KORT NYT: Videoer på YouTube, der er optaget og uploadet i lav opløsning, får nu mulighed for AI-opskalering.

(mere…)
Stor opdatering af Spotify til Apple TV

KORT NYT: Spotify-appen til Apple TV har fået en større opdatering med flere forbedringer og et redesign.

(mere…)
Nye regler kan ramme streamingkunderne økonomisk

I en ny politisk aftale står bettingreklamer under sportskampe til at få et forbud, men aftalen har også en bagside.

(mere…)
Apple TV+ får nyt navn

Apples streamingtjeneste Apple TV+ får et mindre navneskift – vil det skabe forvirring?

(mere…)
Champions League kan blive dyrere

Den største fodboldturnering for klubhold kan meget vel blive dyrere i fremtiden. Årsagen skal findes hos UEFA.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram