YouTube-bilen skabte konflikter

VIDEO: Stor skærm til underholdning på køreturen er en “wow-faktor” i Xpeng G9, men også en potentiel konfliktskaber.

Xpeng G9 YouTube

Det lyder smart og genialt med en familie-SUV, der har gode sæder med indbygget massage, og masser af plads. Endnu mere cool lyder det, at der på passagersædet foran er en stor underholdningsskærm.

På skærmen kan man se YouTube, Disney+ og andet indhold – ja, endda scrolle endeløst på TikTok. Føreren af bilen kan ikke se med, da skærmens overflade er lavet, så den fra førersiden ser sort ud.

Hvis personen på passagersædet ikke har Bluetooth-hovedtelefoner tilsluttet, kan føreren dog høre lyden, hvilket faktisk kan være distraherende.

Dette underholdningsunivers findes i Xpeng G9, som jeg prøvekørte i en periode.

Læs mere herunder og se videoen

Du kan se videoen her. Se flere techvideoer på dansk – følg gratis vores YouTube kanal

Gigantisk “wow-faktor”

Mine børn var ellevilde med skærmen. Mens vi voksne var lidt sådan “sejt nok”, var børnene helt elektriske.

Nu opstod så den kendte søskendekonflikt: Hvem skal sidde på passagersædet foran?

Heldigvis lavede de en aftale om én dag hver, så det gik. Til sidst var skærmen faktisk ikke så interessant længere.

Sagen er nemlig, at underholdningsdelen trods alt er relativt begrænset i bilen, og når nyhedens interesse har lagt sig – og man ikke kan se noget sammen – så bliver skærmen bare et “nå”.

Overvej dette i stedet

Xpeng G9 er en virkelig cool elbil, der ud over skærmen har en masse anden indbygget teknologi. Det er virkelig en fornøjelse at køre i den.

Selvom jeg nok ville drømme om G9’eren, ville det nok være mere realistisk at købe en Xpeng G6. Den er uden ekstraskærmen og har ikke så mange finesser som G9-modellen. Derimod er den billigere.

Hvis jeg var i målgruppen for Xpeng G9, ville jeg helt klart også overveje Kia EV9, der fås med syv sæder.

I videoen her kan du se mere om mine oplevelser med Xpeng G9.

Se også videoen om Kia EV9.

Mere til historien

I Norge har Xpeng lanceret modellen Xpeng X9, som du også kan se i videoen. Den har en stor skærm i loftet på bagsædet. Dermed kan alle børnene se noget sammen. Xpeng X9 kommer umiddelbart ikke til Danmark.

Kan en smartovn bage franskbrød som en bager?

VIDEO: Jeg har testet AEG’s franskbrødsprogram og sammenlignet med en professionel metode. Kan teknologi virkelig løfte din hjemmebagning?

(mere…)
BYD Dolphin bliver billigere og bedre

BYD er klar med mere udstyr og lavere pris på deres lille bybil Dolphin.

(mere…)
Prischok: Ny Tesla Model Y bliver billigere end Model 3

Lækkede priser fra USA afslører, at den nye Model Y Standard får en startpris, der er lavere end den mindre Model 3-sedan. 

(mere…)
Xpeng: Nu kommer Xpeng P7+ snart til Danmark

Nu er meldingen, at Xpeng P7+ snart lander på det danske marked.

(mere…)
Salget af grønne biler slår rekord

Tre ud af fire nye biler i september var eldrevne. Er Tesla tilbage på toppen?

(mere…)
Disse biler købte danskerne i september 2025 – Tesla er tilbage!

HITLISTE: Danskerne køber atter Tesla i stor stil, der nu er tilbage på førstepladsen. Se hvilke biler danskerne købte i september. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram