Xpeng vil også producere elbiler i Europa

Xpeng starter måske inden længe produktionen af nogle af deres elbiler i Europa.

Xpeng G6, Xpeng G9 og Xpeng P7 er de modeller, som i skrivende stund er tilgængelige på det danske marked (Foto: Xpeng)
Xpeng G6, Xpeng G9 og Xpeng P7 er de modeller, som i skrivende stund er tilgængelige på det danske marked (Foto: Xpeng)

Det rygtes, at Xpeng er tæt på at indgå en aftale med Magna Steyr om, at producere elbiler på fabrikken i Østrig. Fabrikken er i dag kendt for at bygge biler for Mercedes-Benz. Men snart kan de altså også producere elbiler for Xpeng og GAC.

LÆS MERE: Xpeng har afsløret 2025-modellen af Xpeng G9

Magna Steyr havde også indgået en aftale med Fisker før de indgik konkursbegæring.

Ifølge rapporter er virksomheden tæt på at indgå aftaler om at samle biler for disse mærker på deres fabrik i Graz, hvilket kan starte allerede i juni.

Ved at flytte produktionen – eller noget af den – til Europa, så kan de også undgå de høje EU-toldtariffer, som er kommet på elbiler der produceres i Kina.

Annonce

Se lynhurtigt om DU også kan spare op til 3.000 kr. på bilforsikringen.

Du får svaret med det samme. Ingen salgsopkald.

LÆS MERE: Xpeng udfordrer udtrykket ‘made in China’

Rapporten fra Kleine Zeitung angiver, at Magna er i avancerede forhandlinger med både Xpeng og GAC, men Magna har endnu ikke bekræftet disse oplysninger.

Det er stadig uklart, hvilke specifikke modeller der vil blive samlet i Graz, men Xpeng tilbyder allerede modeller som G6 og G9 i Europa, mens GAC Aion V stadig venter på sin europæiske debut.

LÆS MERE: Xpeng sætter prisen ned på Xpeng G6

Magna Steyr, der har oplevet et fald i produktionen med tab af kontrakter fra Jaguar og kommende udløb af aftaler med BMW og Toyota, ser denne mulighed som en måde at genoplive deres produktionskapacitet.

Med EU’s stigende told på kinesiske elbiler kan denne SKD-strategi blive en attraktiv løsning for kinesiske producenter, der ønsker at fastholde deres konkurrenceevne på det europæiske marked. Det skriver Electrive.

Xpeng er desuden nu også fra andet kvartal i år blevet tilgængelig i Polen, Schweiz, Slovakiet og Tjekkiet. Det skriver Cnevpost. Tidligere i år oplyste Xpeng også, at de blev tilgængelige i Irland og Finland.

På det danske marked har Xpeng modellerne G6, G9 og P7. 

Mere til historien

Xpeng blev i 2024 det mest succesfulde kinesiske bilmærke i Danmark og BYD kom på andenpladsen. Det viser tal fra bilstatistik.dk.

Elbilsalget fortsætter sin fremmarch i Norden

Bortset fra i Finland, så går elbilsalget rigtigt godt i Norden, hvor særligt Norge oplevede en enorm fremgang i februar.

(mere…)
Disse biler købte danskerne i februar 2025

Der er ingen tvivl om, at størstedelen af bilkøberne i Danmark netop nu vælger elbiler. Du kan her se top-10-listen fra februar. 

(mere…)
Zeekr gør klar til dansk entré 

Rygterne har tidligere svirret om, at Zeekr var på vej på det danske elbilsmarked. Nu får rygterne nyt liv.

(mere…)
Polestar klar med massive prisfald på elbiler i Danmark

Polestar er klar med ny kampagne, hvor de smider næsten alt ekstraudstyr med i prisen – besparelsen er op til 130.000 kroner. 

(mere…)
Spar op til 130.000 kroner på Xpeng P7

En ny kampagne fra Xpeng er klar på deres sedan-model, P7. Prisen er nedsat med op til 130.000 kroner.

(mere…)
Tesla-investor: Elon Musk skal væk

Elon Musk bør trække sig fra Tesla eller begynde at have fokus på at lede selskabet igen, mener investor.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
9 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram