BYD lancerer snart Sealion 7

Rygterne har svirret og BYD Sealion 7 havde europæisk premiere til Paris Motor Show, men nu afsløres dansk lancering.

BYD Sealion 7 (Foto: BYD)
BYD Sealion 7 vil blive lanceret i Danmark den 17. november 2024. (Foto: BYD)

BYD lancerer inden længe deres syvende elbil på det danske marked. Den næste model hedder Sealion 7 og er en SUV.

BYD på vej med nye modeller

Sealion 7 har for kort tid siden haft europæisk premiere ved Paris Motor Show og den danske premiere sker ved den kommende weekends eCarExpo i København.

BYD’s egen bekrivelse af Sealion 7 er, at det er en sporty SUV med coupé-linjer. Den har svævende LED-forlygter og Ocean-series nyeste vanddråbe-baglygter. BYD gør brug af et maritimt tema på Sealion, hvilket de også har gjort på de øvrige ”Ocean-modeller”, som er Dolphin, Seal og Seal U. 

BYD Seal U er lanceret i 2025-udgave

De udvendige mål på Sealion 7 er 4.830 mm i længden, 1.925 mm i bredden og 1.620 mm i højden. 

Sealion 7 kommer til Europa i to forskellige udgaver. Den ene har et 82,5 kWh batteri, mens den anden har et 91,3 kWh batteri. Batterierne er af typen LFP.

Den er bygget på BYD’s e-platform 3.0 Evo, som er en 800 volt platform.

BYD Tang med 7-sæder er klar til Danmark

Den danske lancering sker den 17. november, hvor pris og de endelige specifikationer altså offentliggøres. Forventningen er dog, at prissætningen vil være nogenlunde som på Seal U.

Mere til historien

eCarExpo afholdes i København fra fredag den 26. oktober og til og med søndag 28. oktober.

Læs også:
BYD Han lanceret i ny 2025-udgave

BYD sænker priserne med op til 60.000 kroner

BYD er klar med en kampagne, som løber resten af året. Du kan spare op til 60.000 kroner på nogle af modellerne.

(mere…)
Hyundai afslører Concept THREE

Hyundai har netop løftet sløret for Concept THREE på IAA Mobility 2025 i München, som er en kompakt elbil i Ioniq-familien.

(mere…)
Polestar 5 er præsenteret 

Polestar har løftet sløret for deres nye topmodel Polestar 5. Det bliver også den absolut dyreste model fra Polestar.

(mere…)
Volkswagen klar med ny elbil: ID.Cross

(mere…)
Skoda Epiq er nu officiel – “Fabia” som elbil

Skoda har netop afsløret Epiq, der er en kommende model og lillebror til den populære Elroq.

(mere…)
Renault vinder ”Årets Design 2025”

Renault har netop vundet en dansk pris ved ”Auto Show Denmark”.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram