Volvo opdaterer til nyt infotainmentsystem

Volvo vil opdatere nuværende modeller med det nye infotainmentsystem, som de introducerede i den populære EX30.

Volvo EX30 (Foto: Volvo)
Volvo EX30 var første bil med det nye infotainmentsystem (Foto: Volvo)

Volvo vil i løbet af næste år opdatere 2,5 millioner biler med deres nye infotainmentsystem. Lige nu er det eksklusivt for EX30 og EX90, samt XC90 (plug-in hybrid). Det skriver de i en pressemeddelelse.

Det var under præsentationen af den nye XC90, at Volvo afslørede de ønsker alle deres modeller skal byde på samme oplevelse softwaremæssigt.

Det er dog kun modeller, som har Android Automotive med Google Built-In, der vil kunne opdateres.

Det gælder nedenstående modeller:

  • Volvo C40
  • Volvo XC40
  • Volvo EX40
  • Volvo EC40
  • Volvo S60
  • Volvo V60
  • Volvo V60 Cross Country
  • Volvo XC60
  • Volvo S90
  • Volvo V90
  • Volvo V90 Cross Country
  • Volvo XC90 med Android-operativsystem

Vi har haft testet Volvo EX30 og fandt da også nogle fejl, som vi håber, er rettet efterhånden.

Det er blevet sådan, at softwaren er ret vigtig i biler og derfor også noget, som man ved et bilkøb bør interessere sig for. 


Ikke alle bilproducenter går op i softwaren og kan derfor skuffe nogle bilkøbere. Det har Volkswagen gjort, da de ikke opdaterede de populære ID.3, ID.4, ID.5 og ID.Buzz med deres nye infotainmentsystem. De lancerede i stedet nye modeller, som kom med den nye software.

Jo færre softwarevarianter en bilproducent har jo nemmere er det dog også at vedligeholde.

Mere til historien

Bilkøberne i august 2024 foretrak elbiler fremfor andre drivmidler.

Audi tilbagekalder tusindvis af elbiler

En softwarefejl kan fremkalde en bremsefejl, hvilket betyder at tusinder af danske Audi-ejere skal forbi et værksted.

(mere…)
YouTube-bilen skabte konflikter

VIDEO: Stor skærm til underholdning på køreturen er en "wow-faktor" i Xpeng G9, men også en potentiel konfliktskaber.

(mere…)
Bliver du køresyg i din elbil? Her er forklaringen

Flere danskere får køresyge af at køre i elbil. Det forskes der i to steder i Danmark.

(mere…)
Video kigger ind i VW ID.Every1

Kom med "indenfor" i den kommende ID.Every1 fra Volkswagen.

(mere…)
Skoda sælger bedre end nogensinde

Skoda er kommet godt fra start i 2025, hvor salgstallene er de bedste nogensinde. 

(mere…)
Clever og Ionity er gået sammen

Et opladefællesskab skal gøre det lettere at være elbilsejer.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram