BYD vinder igen stort udbud

I løbet af nogle måneder vil tæt på 200 BYD Dolphin blive en del af flåden i to kommuner.

en stribe elbiler
De første 20 af 100 BYD Dolphin er leveret til Syddjurs Kommune. (Foto: BYD Danmark/PR)

Man fristes til at sige, at BYD har det som en fisk i vandet i Danmark.

For anden gang på få måneder har BYD i Danmark nemlig vundet et større udbud, og vil i løbet af de kommende måneder oversvømme vejene i Holstebro Kommune og Syddjurs Kommune med ikke færre end i alt 193 elbiler af modellen Dolphin.

BYD har således fået hul på den byld, som Renault og Peugeot umiddelbart har siddet på i flere kommuner med henholdsvis Zoe og E-208.

Kontrakten med Syddjurs Kommune er helt frisk, mens Holstebro sagde ja tak til den kinesiske elbil i marts.

🚘 Her finder du et kæmpeudvalg af pærer, olier, bilpleje og alt du har behov for til din bil. Tjek udvalget af biltilbehør og priserne her Annoncelink Bemærk! Der er dag-til-dag levering og 365 dage returret.

Kommuner i kø?

I efteråret sidste skrev Høje Taastrup Kommune kontrakt på levering af modellen Atto 3, som skal bane vejen for kommunens omstilling til en komplet elektrisk flåde.

Aftalen med Syddjurs Kommune markerer i følge BYD Danmark, som er et selskab under Nic. Christiansen Gruppen, “en stor milepæl for BYD i Danmark, og styrker deres position som en førende leverandør af elbiler til danske kommuner”.

Inden for de næste seks måneder skal der leveres 100 Dolphin. Det er Terminalen, der forhandler BYD, som står for leveringen.

Udover de nævnte kommuner har Terminalen også vundet to kommunale udbud i Nordsjælland.

Mere til historien

Salget af elbiler nåede i maj endnu en milepæl. Læs mere om det her

Elbil-ejere er på vej mod gedigne regninger

Efterhånden som garantierne udløber på elbilerne, kan elbilsejere se frem til værkstedsregninger i astronomiske størrelser.

(mere…)
Polestar klar til Apples CarPlay Ultra – men uden tidsplan

(mere…)
Skoda Elroq er klar til at erobre markedet

VIDEO: Skoda er klar med en ny "dansker darling", som er klar til at erobre det danske marked.

(mere…)
Disse biler købte danskerne i maj 2025

Tesla er atter tilbage i øverste del af top 10.

(mere…)
Elbiler kører længere end nogensinde

Gennemsnitsrækkevidden på elbiler er steget markant de seneste 5 år.

(mere…)
Her er Danmarks billigste elbil

BYD har offentliggjort prisen på den nye BYD Dolphin Surf, der nu er Danmarks billigste elbil.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
12 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram