Sony bekræfter hacking

To gange på få måneder er elektronikkæmpen Sony blevet hacket.

PlayStation 5 (Foto: Sony)
Personlige oplysninger om omkring 6.800 Sony-ansatte er hentet af hackere. (Foto: Sony)

Sony blev hacket i maj, og advarer nu en række tidligere og nuværende medarbejdere om, at deres personlige oplysninger kan være blevet lækket.

Det bekræfter den japanske elektronikkæmpe, og ifølge mediet Bleeping Computer skulle der være udsendt cirka 6.800 mails til de berørte personer.

I mailen fremgår det, at personoplysninger skal være blevet kompromitteret.

Hackerne var på spil den 28. maj, men det omfattende læk blev først opdaget i begyndelsen af ​​juni.

– “Den 2. juni 2023 opdagede [vi] de uautoriserede downloads, og tog straks platformen offline og fiksede sårbarheden,” lyder det i mailen.

Ikke kun én gang, men …

Angrebet er knyttet til filsendingsprogrammet MOVEit, som Progress Software står bag. Det var ifølge Bleeping Computer også Progress Software, der henvendte sig til Sony om angrebet. Sony kunne efterfølgende konstatere, at der var downloadet data fra serverne.

Sony har samtidig konstateret, at angrebet alene relaterer til programmet MOVEit.

Men det stopper åbenbart ikke her for Sony. Ifølge Bleeping Computer har Sony også bekræftet at have været under angreb for nogle få uger siden.

Her skulle hackere have formået at hente 3,14 GB data fra Sonys servere. Disse data er dog isoleret til en intern test af Sonys tjenester. Ikke desto mindre har Sony også lukket denne server ned for få klarlagt hændelsesforløbet, skriver Bleeping Computer.

På smartphone-delen har Sony også udfordringer. Læs f.eks. vores test af Xperia 5 V, som bliver mega varm – mega hurtigt.

VIL DU OPDATERES? ⚡️ Vi sender dig fire gange om ugen de seneste technyheder til din indbakke. Tilmeld dig gratis her! Afmeld når du har lyst.


Mere til historien

Hackere er ikke kun interesseret i data fra store internationale virksomheder, men går som bekendt også efter menigmand. Således hackes den ene Faceook-konto efter den anden, og det er et problem for brugeren. Facebook gør nemlig intet ved det. Det har vores egen John G. skrevet om. Læs om det her

Sony WH-1000XM6 afsløret med pris og specifikationer

En produktannonce på Amazon afslører flere detaljer om det kommende Sony WH-1000XM6-headset.

(mere…)
Sony Xperia 1 VII lanceres inden længe

Sony er stærkt på vej med deres nye flagskib, som bliver lanceret i næste uge.

(mere…)
Sony Xperia 1 VII – lækkede billeder før lancering

Det rygtes, at Sony meget snart vil afsløre den nye Xperia 1 VII-model. Billeder er netop lækket. 

(mere…)
Sony dropper 8K TV

KORT NYT: Sony har lanceret deres 2025-serie og ligeledes udfaset 8K.

(mere…)
Lækkede billeder: Sony Xperia 1 VII har fortsat jackstick

Sony er efterhånden den eneste smartphone-producent, som har jackstick.

(mere…)
Sony er klar med nye lavpris-inear headsets

Sony har opdateret deres billigere headsets og er nu klar med en opfriskning i den billige kategori.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram