Motorola Edge 30 Pro kommer snart

BEKRÆFTET: Motorola bekræfter nu datoen for deres næste store telefonlancering.

Motorola Edge 30 Pro teaser
Sådan teaser Motorola for den kommende Motorola Edge 30 Pro (Foto: Motorola)

Torsdag den 24. februar 2022 kommer Motorolas næste Edge-telefon. Det bekræfter Motorola på de sociale meder.

Under hashtag #findyouredge vises konturerne af en telefon, som dog endnu ikke er navngivet. På MereMobil.dk har vi tidligere kunne skrive, at telefonen hedder Motorola Edge 30 Pro.

Ifølge rygterne er Motorola Edge 30 Pro baseret på Motorola Edge X30, der har været til salg på det kinesiske marked siden den 15. december 2021.

Kommer med Qualcomm-topprocessor

Hvis ikke Motorola ændrer telefonens hardware, så kommer “den vestlige udgave” med Qualcomms topprocessor for 2022 kaldet Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) i lighed med OnePlus 10 Pro.

Skærmen bliver en 144 Hz OLED-type på 6,7 tommer.

Motorola kommer nok til at gøre en del ud af kameraet, der er bygget op af to 50 megapixels sensorer og en 2 megapixels dybdesensor.

Eget brugerinterface oven på Android?

Motorola Edge 30 Pro vil, ifølge rygterne, have stereohøjttalere, Wi-Fi forbindelse med Wi-Fi 6e og en fingeraftrykssensor monteret på højre side.

Edge 30 Pro kører på Android 12 ved lanceringen. Derudover nævnes også brugerinterfacet MYUI 3.0. Om det betyder, at Motorola nu går væk fra den nogenlunde rene Android til at lave deres eget brugerinterface, vides ikke på nuværende tidspunkt, men det holder vi selvfølgelig øje med.


BLIV OPDATERET GRATIS: 4 gange om ugen udsendes nyhedsbrevet ‘Kaffepause ☕️ med tech‘. Tilmeld dig her – frameld når du har lyst. Alle nye følgere modtager som tak vores skræddersyede liste med 10 af de bedste guides og tips til mobilen.

Mere til historien

Ifølge GSMArena scorede Motorola Edge X30 hele 1.061.361 point i en benchmarktest på Antutu.

Nye Samsung-konkurrenter: Motorola Razr 60 og Razr 60 Ultra

Razr-serien, Motorolas klaptelefoner, er nu opdateret.

(mere…)
Motorola Razr 60 Ultra: Det mener anmelderne

Motorola Razr 60 Ultra er i butikkerne. Vi har samlet nogle af anmeldelserne til dig.

(mere…)
Motorola Edge 60 Pro og Edge 60 er lanceret

Motorola har lanceret to nye interessante telefoner til under henholdsvis 4.000 og 5.000 kroner. De er i handlen i midten af maj.

(mere…)
Lækkede billeder viser Motorola Razr 60 før lancering

Motorola præsenterer deres nye klaptelefoner i morgen. Allerede nu er billederne ude. Se dem her.

(mere…)
Motorola afslører ny Razr-telefon i slutningen af april

Motorola teaser for lanceringen af en ny Razr-model i slutningen af april.

(mere…)
Motorola Edge 60 Fusion: Ny telefon med unik lærredsfinish

Denne telefon har et nyt spændende designudtryk.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram